Na nelegální pálenici narazili detektivové vlastně náhodou. A to při prověřování jiné trestné činnosti v obci blízko Vsetína. „Zjistili jsme, že v jednom ze zdejších domů se zřejmě načerno vyrábí líh. O kterou obec jde, nemůžeme zatím sdělit, protože bychom tím narušili souběžné vyšetřování,“ prozradila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Domovní prohlídka vytipovaného domku podezření potvrdila. „Ve sklepě domu kolegové zajistili kompletní zařízení na výrobu lihu včetně zatím přesně neurčeného množství pálenky,“ prozradila Brousilová.

Policisté na místě zatkli jednapadesátiletého muže ze Vsetínska, který výrobnu alkoholu vlastnil. Ten přiznal, že potřebné zařízení si pořídil zhruba před deseti lety, kdy se rozhodl, že si bude doma vyrábět pálenku.

„Ročně tak z vlastního kvasu vyrobil přibližně padesát litrů stoprocentního alkoholu,“ spočítala Brousilová s tím, že muž při tom patrně zapomněl na fakt, že nelegální pálení je nežádoucím jevem nejen z hlediska zdraví spotřebitele, ale i z hlediska finančních příjmů státního rozpočtu.

Několik hodin po zadržení si tak páleničář vyslechl od kriminalistů obvinění z nedovolené výroby lihu. „Za tento čin lze v případě prokázání viny uložit trest odnětí svobody až na jeden rok,“ poznamenala Marta Bednarská ze vsetínské policie.

Zařízení na výrobu lihu společně s vypálenou pálenkou skončilo v rukou kriminalistů a hned na to ve skladu vsetínské policie. „Zajímavé je, že v tentýž muž provozoval v minulosti ve svém domě také hospodskou činnost, ke které pro změnu neměl příslušné oprávnění,“ podivila se Bednarská.

Úspěšné odhalení černé pálenice je prvním případem tohoto druhu v letošním roce. „Ani vloni jsme se takovým případem nezbývali,“ dodala Bednarská.