Majitelé a obyvatelé budov však z jejich přítomnosti příliš nadšení nejsou a často volají policii, která případy dál řeší.

Menší města a obce naštěstí problémy s takovými lidmi nemají a i v Kroměříži nebo třeba Bystřici pod Hostýnem jsou spíš ojedinělé.

„V menších městech jako jsou například Morkovice, se takové problémy nevyskytují. Skupinky popíjející alkohol na lavičkách se většinou rozejdou," potvrdila Deníku kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Zatím poslední opravdu tragický případ se datuje do února loňského roku, kdy podlehl tuhým mrazům devětapadesátiletý muž z Prusinovic. Policisté tehdy vyloučili, že mužovu smrt způsobil někdo jiný.

„Ležel na dvoře svého domu, nalezla jej sousedka. Muž pravděpodobně upadl a zůstal ležet na zemi. Přesnou příčinu určila až zdravotní pitva, přivolaná lékařka tehdy stanovila jako předběžnou příčinu smrti možné podchlazení organizmu," připomněla Kyšnerová.

V Bystřici pod Hostýnem před časem řešil jeden z bezdomovců potíže s noclehem originálně.

„Rozhodl se totiž schovat před mrazem do tepla na veřejných toaletách na novém autobusovém nádraží. Za poplatek pět korun tam chodil nocovat, tento problém jsme ale už eliminovali kontrolami. To byl snad jediný případ, který se u nás v poslední době objevil," míní ředitel bystřické městské policie Radek Sigmund.

Skupinky popíjející alkohol se podle něj v zimě stahují do nonstop provozoven a barů.

Vzhledem k nízkému počtu sociálně nepřizpůsobivých lidí nemusejí větší problémy řešit ani v Kroměříži.

„Preventivně kontrolujeme místa, kde by se bezdomovci mohli nacházet. V minulosti jsme včasným vyhledáním zachránili spoustu lidí před umrznutím," podotkl končící šéf kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský.

Ani šéf kroměřížských strážníků si nevzpomíná, že by někdo ve městě v posledních letech na následky podchlazení zemřel. Potvrdil ale, že bezdomovci se stahují do vchodů panelových domů.

„Občas volají jejich obyvatelé, že jim na chodbě na zemi někdo spí, většinou pod schody nebo u výtahové šachty," upřesnil Skřebský.

Pracovníci kroměřížské charity se během loňské zimy snažili navýšit možnosti pro akutní pomoc. V Kroměříži také dobře funguje stravování, které poskytují řeholní řády, konkrétně milosrdné sestry u svatého Vincence a svatého Kříže.

„V případě, že by mrazivé dny byly po delší dobu, navážeme s nimi spolupráci a budeme pomoc řešit podle potřeby. S jejich pomocí bychom distribuovali teplou polévku a podobně. Taková dobrá spolupráce se osvědčila už při povodních ve Zlobicích a Bojanovicích," vysvětlila ředitelka Oblastní charity Kroměříž Anna Valachová.