Chatové oblasti v zimním období policisté kontrolují, ale cennosti radí jednoznačně odvézt

„Počty vloupání do rekreačních chat a chalup vždy s příchodem podzimu a zimy narůstají. Lidé na chaty nejezdí a zloději mohou nerušeně pracovat," připomněla mluvčí krajské zlínské policie Lenka Javorková.

Ta doporučuje zvážit vhodné zabezpečení chaty, jak mechanické, tak elektronické.

„Pochopitelně záleží na tom, jak hodnotná chata a v ní věci jsou," dodává.

„Není také dobré nechávat venku u chat a chalup žebříky, sekery a další věci, které by mohly zlodějům být při vnikání do chaty nápomocny," radí policistka.

Dalším doporučením je v rámci možností i přes zimu chatu či chalupu navštívit a zkontrolovat ji. Dobré je také domluvit se se sousedy a chaty si kontrolovat navzájem.

Své o tom nyní ví i majitel chatky v Kroměříži. Tomu neznámý lapka před měsícem způsobil škodu za bezmála devět tisíc korun. „Zloděj rozbil okno a vlezl jím dovnitř. Ukradl alkohol, cukrovinky, maso, televizor i fotoaparát. Hodily se mu však i elektrické kabely," popsala lup neznámého nenechavce mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová.

Policisté budou proto i letos chatové oblasti kontrolovat. Možná jejich prevence stojí za poklesem případů loupeží ve Zlínském kraji obecně.

„Meziroční srovnání počtu vykradených domů od začátku letošního roku do konce září nám ukazuje pokles o 33 procent," vyčíslila za společnost TOKOZ mluvčí Monika Straková.

Svůj majetek proti zlodějům by si měli zajistit i obyvatelé bytů a rodinných domů. Krajská policie musela už v tomto roce řešit několik případů, kdy došlo právě kvůli špatnému zabezpečení ke krádežím i v těchto objektech.

„Pokud se podíváme na statistiky od začátku roku do konce září, pak se ve Zlínském kraji počet vykradených bytů oproti stejnému období vloni snížil o 29 procent, škody se zvýšily o 9 procent," sdělila mluvčí Monika Straková

Podle statistik tak zkrátka zloději způsobují v bytech a rodinných domech větší škody. Například v polovině října čekalo nemilé překvapení na dvaašedesátiletého muže z obce na Holešovsku.

„Zjistil, že mu z garáže někdo odcizil jeho historický motocykl značky Jawa 175 z roku 1957 v hodnotě sto tisíc korun," popsala nedávnou krádež mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová.

U rodinných domů platí většinou pravidlo pěti minut co do této doby zloděj v bytě nebo domě nenajde anebo se k tomu nedostane, nechává být. „Proto se vyplatí cennosti chránit také uvnitř bytů pomocí sekundárního zabezpečení," radí mluvčí společnosti TOKOZ Monika Straková.

„Samozřejmě je také na místě zvážit bezpečnostní zámky do vstupních dveří, kamerové systémy a jiné bezpečnostní prvky," připomíná mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

Radí také, pokud byt či dům opouštíme na delší dobu, tak je dobré požádat sousedy, známé či rodinné příslušníky, aby vybírali poštovní schránku a obydlí občas zkontrolovali.

„Je pravda, že v dnešní době lidé nerozvážně umisťují na sociální sítě různé fotografie, které často zabírají jejich majetek, kola, auta a zveřejňují tam informace, které mohou zlodějům nahrát například že odjíždí na delší dovolenou. Lidé by měli opravdu důkladně zvažovat, jaké informace na sociální sítě dávají," zdůraznila policejní mluvčí.