Právě on totiž podezřelý nákup osmi a půl tisíc lékárniček za bezmála devět milionů domluvil.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) mu proto v lednu sdělil, že hodlá podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele.

Ministerstvu se zakázka jevila jako předražená, Plášek však trval na tom, že kvalita a vybavení zdravotnického materiálu této ceně plně odpovídá. „Nákup proběhl v souladu se zákonem,“ hájil se před časem v rozhovoru pro Deník velitel bystřické základny.

Inspekce ministerstva každopádně provedla šetření a podle ČTK zjistila, že nákup autolékárniček do armádních vozidel provázel podvod. Resort tak právě proto podal v této kauze další trestní oznámení.

Inspekce po uzavření vyšetřování podle dřívějších informací Lidových novin dospěla k závěru, že ministerstvo obměnu autolékárniček odbylo, a obchod tak byl „neefektivní a nehospodárný“.

Velitel Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem, který je za nákupy odpovědný, podle inspekce kupní smlouvu vědomě podepsal, aniž by byly dodány lékárničky podle domluvených parametrů.

Případ nákupu zdravotnického materiálu u bystřického útvaru sledovala inspekce ministra obrany od podzimu. Na údajnou korupci při nákupu lékárniček upozornil anonym.

„Bylo to na podzim, stěžovatel se ozval e-mailem na naši protikorupční linku,“ objasnil už dříve Deníku mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Ve středu se ale resort k události odmítl vyjádřit. Celý incident se prý stále vyšetřuje, policie a státní zastupitelství proto uvalily na případ informační embargo.

JANA ROHANOVÁ, ČTK