Podle obžaloby muž potvrdil převzetí celé objednávky, autolékárničky a defibrilátory byly ale dodány se zpožděním. Údajně tak ošidil stát o smluvní pokutu za prodlení 362.001 Kč.

Podle soudkyně Hany Machalové se Plášek odvolal proti celému rozsudku, tedy ustanovením o vině i o trestu. Státní zástupce Pavel Pukovec podal odvolání pouze do výroku o trestu.

„Domnívám se, že je mírný," řekl ČTK Pukovec. Požaduje pro Pláška navíc uložení pětiletého zákazu činnosti v podobě zákazu hospodaření v armádě s majetkem nad 100.000 korun. V případě pravomocného podmíněného trestu by totiž armáda nemusela Pláška propustit.

To by mu podle zákona automaticky hrozilo pouze za nepodmíněné odsouzení za úmyslný trestný čin. „V případě uložení podmíněného trestu je to na posouzení armády," doplnil Pukovec s tím, že v případě jsou navíc podle něj splněny také zákonné podmínky pro uložení peněžitého trestu. Plášek u soudu připustil porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozilo šest měsíců až tři roky vězení, peněžitý trest i zákaz činnosti. Plášek tvrdil, že pokud by upozornil na nedostatky, zakázka by byla zrušena, do konce roku by se již nestihlo vypsat nové výběrové řízení a armáda by o vybavení přišla.

Ministerstvo obrany vypsalo zakázku za 15 milionů Kč. Její součástí byly i lékárničky, jimiž měla být auta vybavena podle nových předpisů platných od 1. ledna 2011.

Materiál měl do 30. listopadu 2010 převzít na bystřické základně její velitel. Z celkem více než sta položek bylo dodáno vše až na lékárničky a defibrilátory. Nedodané zboží za 9,8 milionu Kč však tvořilo dvě třetiny hodnoty zakázky.

Celkem 5500 lékárniček do osobních aut, 3000 lékárniček do nákladních vozů a 30 defibrilátorů firma nepřivezla najednou, ale postupně. Poslední dodala loni 17. ledna 48 dnů po termínu. Podle Pukovce ale Plášek přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení, čímž pozdější dodávku umožnil.

Pražská firma Cheirón, jež byla dodavatelem zakázky, během trestního řízení smluvní pokutu uhradila. Podle Pláška tak nevznikla žádná škoda. Trestní oznámení ve věci podala loni v červnu inspekce ministra obrany, která od ledna 2011 vyšetřuje také zadávání dalších 15 zakázek na bystřické základně. Plášek stál v jejím čele od roku 1994, zproštěn funkce byl loni v lednu.