Pro ně je totiž zatím nalezení ukradeného telefonu docela oříšek. Nejnovější mobily se však již dokážou doslova samy najít.

Není snad dne, aby policie neměla hlášenou novou krádež mobilu. „Ročně se v kraji jedná o stovky kusů. Například aktuálně šetříme i jednu krádež na vizovickém festivalu Masters Of Rock. Jednomu z návštěvníků totiž zloděj ukradl mobil za deset tisíc korun," upřesnila mluvčí zlínské krajské policie Jana Macalíková.

Pro policii je to však jako hledat jehlu v kupce sena.

Okradený člověk to alespoň může zloději poněkud zavařit tím, že nechá telefon kompletně zablokovat pro všechny operátory. Postačí k tomu výrobní číslo mobilu, takzvaný IMEI kód.

„Stačí, aby nám člověk prokázal, že telefon je skutečně jeho a donesl nám třeba účtenku, krabici nebo záruční list. My pak jeho přístroj bezplatně zablokujeme u všech operátorů," vysvětlila policejní mluvčí. Pomocí IMEI kódu lze ztracený telefon i zaměřit. Ovšem jsou případy, kdy se takový přístroj prakticky dohledat nepodaří.

Ale je to jen otázka času a policii naopak budou zloděje dohledávat sami okradení majitelé. Tato možnost už dokonce existuje. Chce to mít jen jedno. Takzvaný chytrý telefon neboli mobil s operačním systémem.

Program určí polohu telefonu

„K dispozici jsou totiž programy, které umožňují určit polohu telefonu a dokonce s ním na dálku provádět některé operace, jako například zablokovat jej nebo mu vymazat paměť," vysvětlil mluvčí jednoho z mobilních operátorů Hany Farghali.

Pak už lze jednoduše sednout si k počítači a vyhledat jeho polohu. „Podobně to jde zjistit i například zasláním SMS, kdy přijde v odpovědi aktuální adresa, na které se hledaný telefon nachází," doplnil ještě Farghali.

Tato služba zatím není až tak rozšířená a prozatím ji poskytuje pouze jeden z mobilních operátorů v ČR. Nicméně si takový program lze bez problémů stáhnout i z internetu.

Potom už stačí jen zaklepat na dveře policejní služebny a oznámit adresu, kde se zrovna váš mobil nachází. Muži zákona už si na zloděje počkají.

Policie však rozhodně doporučuje: V žádném případě si nehrajte na hrdiny a do boje se zlodějem se nepouštějte sami.