Vtip je v tom, že z neplatících zákazníků majitelé mohou jen složitě částku zpětně vymoci, navíc je těmto lidem i v případě dopadení složité prokázat úmysl.

„Jedná se o občansko-právní vztah, po předání kontaktu je už případ věcí organizace, která po dotyčném neuhrazenou útratu vymáhá," vysvětluje ředitel.

Pokud se podle něj viníkovi přeci jen úmysl prokáže, hrozí mu nanejvýš pokuta, ani na to prý ale obvykle nedojde.

Podle provozního kroměřížského baru Rimini Petra Matala se situace v tomto směru ani nezhoršuje, ani nelepší.

„Je to pořád na stejné hladině. Stává se to, většinou se ale jedná o malé částky, takže jsme to zatím nemuseli řešit s městskou policií," řekl.

Podle velitele Městské policie v Bystřici pod Hostýnem Radek Sigmund se většinou v těchto případech jedná o zákazníky pod vlivem alkoholu.

„Není tedy možné řešit záležitost hned na místě. Je třeba určitý odstup, počkat, jak se k tomu dotyčný po vystřízlivění postaví, ale to jen v případě, že se jedná o místního člověka. Pokud ne, musí se předvolat," upozornil Radek Sigmund.

Přidává však, že v Bystřici se už několik let s podobnými případy nesetkali. „Dřív se to stávalo, ale jen minimálně, třeba třikrát do roka. Už nejméně pět let jsem ale u nás takovou informaci nezachytil," krčí rameny velitel bystřických strážníků. není ale vyloučeno, že mnozí hospodští už policii k podobným případům ani nevolají: šance na vymáhání peněz je totiž malá a a proces zdlouhavý.

V kroměřížském Sport baru King se prý s uprchlíky poslední dobou nesetkali.

„Dřív se to párkrát stalo, ale přiznám se, že si nevzpomínám, jestli se to vůbec řešilo s Městskou policií. Většinou si to samy řeší servírky na provozovně a ke mně se to dostane až v případě obeznámení od úřadu," vysvětluje jednatel společnosti Marek Majc.

Podle něj Sport bar King není restaurace, proto si v případě podezření může obsluha vyžádat zaplacení třeba hned při přinesení piva.

Ani v penzionu a restauraci u Kryštofa v Zářičí se neplatiči neobjevují. „Za celých osm let mého působení se to stalo snad jenom jednou a nejednalo se ani o velkou částku. Ti lidé byli nejspíš pod vlivem alkoholu a neuvědomili si to," říká tamní nájemce Pavel Geryšer s tím, že tyto případy se stávají spíš ve větších městech.