Chataři v regionu chystají na zimu své nemovitosti. Opuštěné chalupy lákají zloděje, které často neodradí ani speciální zabezpečení

Dvojnásobné riziko

„Riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, je v podzimním a především zimním období až dvakrát vyšší než během léta. Nezřídka se přitom stává, že škody majitelé zjistí až s několikaměsíčním zpožděním. Až když se po zimě opět vypraví na chatu nebo chalupu," říká například Michael Neuwirth, ředitel odboru pojištění majetku a odpovědnosti ČSOB Pojišťovny.

Pravidelné kontroly vlastníkům chat radí i policie. „Doporučujeme odvézt cennosti, nářadí a elektroniku," vyzývá chataře a chalupáře každoročně před zimní sezonou policie.

Další rada zní, aby při zabezpečení nezapomínali na okolí chaty. Mohou totiž přijít i o věci uschované v kůlně. Při svém řádění nevynechal ani kůlnu například letos v dubnu zloděj v buchlovické části Trnávky, která je v blízkosti chaty, nicméně v ní se mu nejspíš nic nezalíbilo. Nejspíš i proto poté přešel k další chatě, kde postup vloupání zopakoval. Z této chaty ukradl televizi s DVB-T přijímačem.

„Celková škoda se vyšplhala na dvacet pět tisíc korun. Zloděj je nyní podezřelý z trestného činu krádež a porušování domovní svobody. Za to mu hrozí až tříleté vězení," uvedla k případu tehdy mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Češi se poslední dobou o zabezpečení svých nemovitostí starají svědomitěji, přesto zloději každý rok vykradou více než šedesát dva tisíc domů, bytů nebo firem. „V průměru je během života každý obyvatel republiky jedenapůlkrát vykraden," konstatoval Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se specializuje na zabezpečení domů a bytů. Podle odborníků je základním krokem pořídit si kvalitní dveře.

Pokud pachatel dveře nezdolá a vleze do chaty nebo chalupy oknem, minimálně má ztíženou práci při vynášení lupu. Zabere mu to více času a někdo si ho může všimnout. Například pozorní sousedé, které, pokud jsou vztahy dobré, lze využít k tomu, aby vedlejší nemovitost občas zkontrolovali.

Někdy však nepomohou ani nejrůznější druhy bezpečnostních opatření navíc. Zloději si dovedou poradit i s kovovou mříží, což potvrzují i sami chataři.

„Dostanou se tam, když chtějí, i přes všemožná zabezpečení. Chatové oblasti jsou opuštěné, a tak mají klid a čas," myslí si chatař Robert Pernička z Valašského Meziříčí. Sám prý chatu ještě vykradenou neměl, ale jeho soused má prý jiné zkušenosti.

„Vykradli ho několikrát. Tak už zabezpečení vzdal. Vždy na zimu odveze jen cennosti a na stole nechá flašku slivovice se vzkazem Napijte se, přespěte, ale nic neničte," popsal.

Nejvíce vloupání v květnu a listopadu

V celém Zlínském kraji vloni zloději kradli nejčastěji v květnu, listopadu a prosinci. Jak vyplývá z policejních statistik, tak krádeží bylo hodně i počátkem roku.

Policisté během celého roku provádějí ve Zlínském kraji preventivní obhlídky chatových oblastí.

„Kontrolujeme zabezpečení, popřípadě to, zda nedošlo ke vloupání do chatky. Konají se i noční kontrolní akce a využíváme psovoda se psem, v hůře dostupných terénech i jezdců na koních," přiblížil za krajskou policii její mluvčí Petr Jaroš.

Šance, že kriminalisté vypátrají zloděje zaměřující se na chaty nebo chalupy, závisí na mnoha faktorech.

„Objasněnost a typ pachatele se liší každým rokem, ze statistik vyplývá, že počet případů, kdy je dopaden pachatel, se pohybuje za posledních 5 let ve Zlínském kraji v rozmezí 3040 %," vyčíslil Jaroš.

Tipy a doporučení, jak zabezpečit chatu a chalupu před zloději

Kolik dveří máš, tolik dobrých zámků kup

Pořádný zámek na hlavních dveřích je samozřejmostí, ale co zadní nebo boční vchod? Právě tudy se zloději dostávají dovnitř nejčastěji, protože zámky a kování na nich bývají méně kvalitní anebo zastaralé.

„Pokud je to i váš případ, raději investujte do zabezpečení těchto dveří, jinak byste totiž mohli narazit i při případném jednání s pojišťovnou. Kvalitní cylindrickou vložku ve 4. bezpečnostní třídě pořídíte už za necelou tisícovku," vysvětluje Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti Assa Abloy.

Nezapomeňte na okna

Nemusíte rovnou pořizovat mříže, abyste zloděje odradili od oken, i když by to samozřejmě bylo nejbezpečnější. Vsaďte raději na zamykatelné okenice nebo bezpečnostní fólie. Výhodou fólií je snadná instalace na všechny typy zasklení. A nezapomeňte ani na světlíky či sklepní okénka.

Řetězový zámek na sekačku i gril

Zahradní technika, kola a grily zůstávají na chalupách zpravidla celou zimu a jsou snadno zpeněžitelnou kořistí. „Nenechávejte je proto jen tak stát na podlaze, ale zamkněte je k sobě nebo k něčemu pevnému řetězovým nebo alespoň lankovým zámkem. Oddělit kusy spoutané k sobě není zrovna jednoduché moderní řetězové zámky jsou vysoce odolné proti řezání i úderu kladivem," doporučuje Jan Hrnčíř.

Schovejte si nářadí

Šroubováky, kleště, pilky běžné nářadí, které na chalupě máte, uzamkněte do samostatných zásuvek či beden. Nechcete přece, aby zloděj přeřízl visací zámek vaší vlastní pilkou.

Využijte elektroniku

Od dob závor a petlic technika přece jen pokročila. K zabezpečení svého majetku tak můžete využít i elektronická poplašná zařízení, která v případě narušení prostoru spustí alarm, pošlou vám SMS zprávu nebo rovnou upozorní bezpečnostní službu, pokud jsou napojené na pult centrální ochrany.

Poraďte se se zámečníkem

Pokud si nejste v otázce zabezpečení jisti, obraťte se na zkušeného zámečníka. „Doporučuji celý objekt a přístupové dveře vyfotit, zajít k certifikovanému zámečníkovi a ten vám podle fotky řekne, jaké kování a zámek pořídit, abyste riziko vykradení snížili na minimum," radí Jan Hrnčíř.

ALENA HESOVÁ