Auta sanitky, městských policistů a následně také lékaře přilákala pozornost kolemjdoucích a obyvatel na Obvodové ulici v Kroměříži v nedělních odpoledních hodinách. Na místě zkolaboval muž, který měl v blízké budoucnosti oslavit 44. narozeniny. Veškeré snahy o jeho záchranu byly marné. Lékař byl nucen konstatovat smrt.

SMRT BEZ CIZÍHO ZAVINĚNÍ

Na místo neštěstí dorazili jako první městští strážníci. Když viděli, co se děje, zahájili první pomoc, kterou po nich záhy převzali záchranáři ambulance. Bohužel se muže, i přes veškerou snahu, nepodařilo udržet při životě. Snahu obou složek pochválila paní Krejčířová, která přímo na Obvodové bydlí.

„Záchranáři se fakt moc snažili, i měšťáci,“ uvedla.

„Když jsme šli z obchodu, stáli tam měšťáci a sanitka. Blikačky byly vidět už od Kauflandu, teprve až jsme došli blíž, tak dojel doktor. A jak jsme procházeli, tak dělali masáž srdce,“ uvedla na svém profilu na sociální síti Blanka Maggie Cupáková.

Podle jejího svědectví slyšeli říkat záchranáře lékaři, že po jejich příjezdu měl ještě muž puls.

Poté, co záchranáři a lékař ukončili své snahy, byli k prošetření celé záležitosti přivoláni kriminalisté státní policie. Podle informací, které poskytla policejní mluvčí Simona Kyšnerová, zatím sice nelze stoprocentně vyloučit cizí zavinění, ale vše tomu nasvědčuje.

„Vzhledem k tomu, že kriminalisté ani přivolaný lékař neshledali známky cizího zavinění, byla nařízena jen zdravotní pitva,“ uvedla Kyšnerová.

ČTYŘI LŮŽKA PRO KROMĚŘÍŽ

Marek Matyáš, který procházel kolem uvedl, že viděl ležet na zemi pána bez trička.

„Kolem něj už nikdo nebyl a policie a záchranáři nejspíš něco sepisovali. Pohledem jsem si myslel, že je to bezdomovec,“ spekuloval Marek Matyáš. Podle informací zjištěných z dokladů totožnosti by tomu tak mohlo být. Policie však tuto domněnku zatím nepotvrdila.

„Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování vám nemohu informaci poskytnout,“ řekla zdrženlivě Kyšnerová.

Bez ohledu na to, o koho se jednalo, se zvedla vlna solidarity.

„Zapálila jsem svíčku, vůbec neřešte kdo a co. A už vůbec ne, zda to byl bezdomovec. To je snad jedno. Někdo odešel a někomu bude chybět,“ uvedla Krejčířová, ke které se pak přidali i další.

Azylový dům – noclehárna – pro muže v Kroměříži může poskytnout bohužel jen čtyři lůžka. Když je zima, lze poskytnout i jiné prostory jako chodbu, ale kapacitně bohužel není noclehárna příliš rozsáhlá. V zimě sice azylový dům Astras zaznamenává větší zájem, nikoliv však výrazný.

Podle jejich pracovníků se však nižší teploty a přicházející zima projevují zejména ve zvýšené návštěvnosti denního nízkoprahového centra, kdy se sem chodí lidé bez domova ohřát a případně požádat o polévku.