Odročené soudní jednání má rozhodnutí. Roman A., kterému soud uložil vězení a ústavní protialkoholní léčbu za zabití své přítelkyně, už nemusí podstupovat léčbu v kroměřížské Psychiatrické nemocnici. Místo toho bude docházet na ambulantní léčení.

Rozhodnutí soudu ovlivnil fakt, že Roman A. ústavní léčbu už podstoupil ve věznici.

„Úspěšně absolvoval protialkoholní terapeutický program. Aktivně spolupracoval na řešení svého problému a zavázal se k trvalé abstinenci, čímž minimalizoval rizika, která vedla k protiprávnímu jednání,“ zazněl při soudu posudek z heřmanické věznice.

Při minulém jednání posudek chyběl, proto soudce Roman Kafka rozhodnutí odložil, aby bylo jasné, zda měla podstoupená terapie charakter ústavní léčby.

„Ve věci tak byly splněny podmínky pro přeměnu protialkoholní léčby v ústavní formě na ambulantní,“ okomentoval usnesení soudce.

S usnesením souhlasila i státní zástupkyně Jana Kranzová. „Odsouzený dlouhodobě abstinuje, kromě protialkoholní terapie podstoupil i více než tříměsíční terapii v nemocnici. Má vhodné sociální zázemí a je zřejmé, že nad ním bude zajištěn adekvátní dohled,“ uvedla státní zástupkyně v konečném návrhu.

Navzdory svému předchozímu odmítavému postoji totiž Roman A. kontaktoval psychiatra, s nímž se předběžně domluvil na ambulantní péči. Při předchozím jednání jej odmítal kvůli obavám, že by mu předepsal medikamenty, na nichž by se mohl stát závislý. Roman A. je navíc v kontaktu s probační a mediační službou.

„Je předpoklad, že se řádně zapojí do společnosti,“ dodala Kranzová.

Historie případu

Roman A. byl odsouzen v roce 2008 na 12,5 roku vězení za to, že v Rožnově pod Radhoštěm brutálně zbil jedenatřicetiletou přítelkyni a nechal ji ležet v drážním domku určenému k demolici, kde následně zemřela.

Soud mu nařídil i ústavní léčbu, jelikož u něj byl diagnostikován alkoholismus, psychopatické sklony a patologické hráčství. V květnu 2019 byl podmíněně propuštěn a nastoupil ústavní léčbu v Psychiatrické nemocnici.