Při ní zemřel jeho 19letý spolujezdec. Další dva kamarádi, kteří sedli s Jakubem do vozu, utrpěli vážná zranění, z toho jeden mladík má trvalé následky. Původně mu hrozilo až osmileté vězení. Jakub Novák má krom trestu také zaplatit zdravotní pojišťovně a poškozeným dohromady téměř čtyři miliony korun, devět let pak nesmí sednout za volant.

„Mrzí mě, co se stalo, vezmu si z toho ponaučení,“ uvedl u soudu svá poslední slova. Senát okresního soudu však neobměkčil. Celé trestní řízení se totiž podle slov zmocněnce poškozených neomluvil za to, co způsobil, ani neprojevil účinnou lítost. A soud to vzal v potaz jako pohoršující okolnost. „Hrál mrtvého brouka, nechával věci volný průběh,“ komentoval soudce Karel Rašín.Obžalovaný se po vynesení rozsudku nechtěl k trestu vyjádřit, stejně tak ani jeho obhájce Petr Ve- línský. Podle něj se jeho klient snažil s poškozenými spojit, ti jej však měli odmítnout. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozených i obhájce si vzali lhůtu na rozhodnutí, státní zástupce Rudolf Mlýnek se práva na odvolání vzdal.

Nehoda se stala na sjezdu z dálnice D1 u Hulína ze směru od Kroměříže. Podle rozsudku vjel obžalovaný pod vlivem alkoholu do zatáčky z dálničního sjezdu ve 140kilometrové rychlosti. Nezvládl řízení a najel na nerovnost. To jej i s vozem katapultovalo do vzduchu, kde se automobil několikrát převrátil a narazil do dálničního valu. Na místě zemřel 19letý Tomáš. Podle žalobce řidiči v krvi kolovalo 1,53 promile alkoholu.

„Má obrovské štěstí, že těch mrtvých nebylo více. Podle znalců z oboru by běžný motorista neměl šanci projet tento úsek v plné rychlosti,“ poukázal soudce Rašín na hazardní způsob jízdy obžalovaného. „Tyto skutečnosti výrazně zvyšují jeho společenskou škodlivost,“ zdůraznil s tím, že u soudu vypovídali svědci, kteří tvrdili, že u Nováka dříve věděli o jeho občasné riskantní, rychlé jízdě autem, a to i když byl opilý.