Jenže posudky během vyšetřování ukázaly, že mladík je lehce mentálně retardovaný se sexuální vývojovou poruchou.

„Obžalovanému jsme uložili dvouletou podmínku se zkušební dobou na dva roky, propadl mu také počítač a osobní věci, jejichž prostřednictvím se dopouštěl trestné činnosti, a byla u něj nařízena ochranná sexuologická léčba. Rozsudek je pravomocný, všichni se vzdali práva na odvolání," uvedl předseda senátu Petr Marák.

Mladík odešel od soudu s trestem na spodní hranici. Soudce to odůvodnil tím, že obžalovaný při vyšetřování spolupracoval, přiznal se a skutku litovat.

„Kromě toho jsme přihlédli k jeho mentálnímu stavu a k tomu, že se mladík rozhodl dobrovolně léčit. Naopak ale nevhodnou komunikací úmyslně ohrozil mravní výchovu dítěte," doplnil Marák.

A proč vlastně skončil mladík u soudu? V loňském roce ve svém počítači záměrně přechovával soubory s dětskou pornografií, stahoval si ji na internetu a na serveru lidé.cz šířil fotky nezletilých dívek.

„Mimo to vedl perverzní komunikaci s nezletilou dívkou, čehož si musel být vědom. Hrozil mu až šestiletý trest," připomněl okresní státní zástupce Pavel Pukovec.

Znalci provedli u mladíka několik posudků. „Nezjistili u něj sexuální deviaci, ale sexuální vývojovou poruchu – hypersexualitu. Vzhledem k této nezralosti nebyl schopný se plně ovládat a měl snížené rozpoznávací schopnosti, proto byla u něj navržena sexuální léčba," vysvětlil soudce Marák.

„Tím, že jsme mu uložili nízký trest, se obžalovanému snažíme pomoci do budoucna. Je jasné, že se musí léčit," dodal Marák.

Mladík si tuto radu vzal k srdci už během vyšetřování případu a sám zahájil ambulantní léčbu.