Všechno přitom podle něj začalo nevinně. Mohlo být kolem jedné hodiny v noci. „Se dvěma přáteli jsem kráčel po Palackého ulici v Holešově. U cukrárny Gusto jsme zahlídli tři mladíky. Vypadali, že mají dost,“ vzpomínal Filák.

Jeden z nich náhle zahradil cestu jeho společníkovi, tak aby do něj vrazil. Vzápětí ho chytil za rameno a žádal po něm omluvu. „Doslova mu řekl, ať si klekne kolena. Byla to jasná provokace. Ti kluci se chtěli prostě poprat,“ vyprávěl student.

Když se kamarád odmítl omluvit, dostal od útočníka ránu do obličeje. „Nemělo to smysl. Okamžitě jsem se postavil mezi ně a snažil se to uklidnit. Říkal jsem, že se nechceme mlátit, že si dál půjdeme po svých,“ pokračoval Filák.

To mu však výtržník nedovolil a udeřil i jeho. „Měl jsem na nose brýle. Nejdřív jsem nic necítil, jen se mi zatmělo před očima. Pak jsem začal sbírat sklo a cítil, že pomalu přestávám vidět,“ líčil napadený.

Další události následovaly jako na běžícím páse. Do rvačky se zapojil další mladík, jeden z druhů se snažil Filákovi vytáhnout z oka střep, druhý vytáčel policii.

„Kolem šli taky nějací lidé, kteří se nás chtěli zastat a útočníci se vrhli na ně. Dozvěděl jsem se, že jeden z nich leží ve špitále o patro nade mnou s proraženou lebkou,“ kroutil hlavou mladík.

Pachatelé se vytratili ještě před příjezdem policejní hlídky. Muži v uniformě je však nepronásledovali, místo toho začali vyslýchat poraněné chlapce. Filáka odvezla sanitka do Kroměříže. „Doktor mi hned řekl, že musím na operaci. Tu jsem absolvoval druhý den. Museli mi vyměnit čočku a sešít oko. Mám tam celkem šest stehů,“ svěřil se pacient.

Chování výtržníků nechápe a doufá, že policie pachatele dopadne a potrestá. „Co s takovými lidmi? Měli by jít do vězení. Kamarád, kterého jsem se zastal, má zlomený nadočnicový oblouk, dalšího kluka zrovna operují. A potkat to může i kohokoliv jiného,“ uzavřel Filák.

Za tři měsíce má jít vytahovat stehy, oko má trvale poškozené a podle doktorů si bude muset ještě na dlouhou dobu odepřít jakoukoli fyzickou námahu.

Neznámí násilníci spravedlnosti bohužel dál unikají. „Chování útočníků je zatím evidováno jako přestupek. Jestli bude jednání následně posuzováno jak trestný čin bude záležet na lékařské zprávě. Po pachateli zatím pátráme,“ konstatovala včera mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská.

Ondřej Holubec