Ve středu byl obžalován u zlínského krajského soudu za to, že loni 7. dubna s komplicem, jehož totožnost se nepodařilo kriminalistům vypátrat, koupili nejméně šest litrů benzínu a vydali se ve tři hodiny ráno do bezdomovci obývané kotelny v ulici Francouzská v kroměřížském sídlišti Zachar.

Zde si měli jít vyřídit účty s dvěma bezdomovci, kteří jim údajně dlužili peníze a v kotelně přespávali. Těm v osudnou noc dělala společnost jedna žena, Jana M. Spící muže měli obžalovaný s komplicem dle státního zástupce Petra Matouška polít benzínem. Zároveň i matrace, kde spali a další věci okolo nich. Poté co je zapálili, utekli.

Ženě se se zraněními podařilo z hořícího pekla uniknout, její kamarádi, třiapadesátiletý Martin K. a jednačtyřicetiletý Petr V. to štěstí neměli. Nadýchali se zplodinami a uhořeli.

I když v přípravném řízení vypovídal na policii obžalovaný jinak a to, že na místě činu byl, ve středu u soudu svou účast na dvojnásobné vraždě popřel.

„Byl jsem zmatený, měl jsem v sobě alkohol a věřím tomu, že jsem uvedený čin nespáchal. Ty dva jsem nezapálil. Ani jsem tam nebyl. To, že vyhořela kotelna, jsem se dozvěděl až později,“ bránil se u soudu.

Jeho výpověď se tak neshodovala s tím, co uvedl do protokolu v přípravném řízení, kde popsal svou účast při podpálení bezdomovců s komplicem.

„Šel jsem s ním, oni byli ožralí a spali. On polil toho prvního, pak druhého, já jsem vzal jen tu flašku a polil jsem s ní jen stůl a matraci, kde spala poškozená. Nic víc. On sebral sirku, zapálil a hodil. Pak jsme utekli,“ zněla jeho výpověď na policii.

Miroslav G. prý s muži problémy neměl.

„Kotelnu jsem znal, dřív jsme tam chlastávali. Nevím, proč bych je zapálil. S těmi, co tam byli, jsem měl dobré vztahy,“ komentoval u soudu.

Ve středu byly čteny i některé výpovědi svědků, mimo jiné dcery obžalovaného. Podle ní by její otec nebyl takového činu schopen.

„Nosil jim jídlo, dával mi prát jejich oblečení,“ tvrdila na policii s tím, že neví, jestli za to po nich něco chtěl.

PLAMENŮM UNIKLA JEN ŽENA

Požár objektu bývalé kotelny vzplál v noci 7. dubna 2019. Jeho oznamovatelkou byla Jana M., které se podařilo utéct.

„Popíjeli jsme a já jsem si šla lehnout. Martin i Petr si povídali dlouho do noci. Pak mě vzbudil kouř. Viděla jsem z druhého konce objektu šlehat plameny. Oni oba spali. Utekla jsem, snažila jsem si zachránit život. Pak jsem zjistila, že mi hořely vlasy, “ popisovala otřesný zážitek žena, která nakonec skončila se zraněním v nemocnici.

Kotelna a její „usedlíci“ mezi obyvateli sídliště neměli dobrou pověst. Podle jejich vyjádření pro Deník krátce po události, se sem stahovali lidé závislí na návykových látkách a byl s nimi neustále problém.

Hlavní líčení pokračuje v polovině října, na řadu přijdou další výpovědi svědků a znalecké závěry z oboru psychiatrie a psychologie. Svědectví poskytnou i někteří hasiči, kteří na místě tragédie zasahovali.