Firma se mimo jiné zabývá dovozem pneumatik z Turecka. Tentokrát však byl náklad nečekaně navýšen celkem o pět uprchlíků. Dva „vystoupili“ v Napajedlích, kde neunikli pozornosti místních obyvatel a později skončili v rukou policie. Další tři docestovali až do Zlína.

Nejhorší okamžik je čekal, když se dozvěděli, že nejsou ve vytouženém Německu, ale v České republice. „Plakali,“ přiblížil jejich zklamání Jiří Lojčík.

„Co je muselo donutit, aby cestovali v takových podmínkách, to si ani nedovedeme představit,“ komentoval událost mluvčí krajských celníků Dušan Janiš.

Řidič o „nákladu“ neměl tušení

Všichni mladíci byli podle Jiřího Lojčíka na cestu dobře vybaveni.

„Asi necestovali přímo z Turecka, ale museli se dostat do kamionu po cestě. Myslím, že buď v Maďarsku nebo v Srbsku. Kamion z Turecka měl zastávku v Bulharsku, kde si jej převzal bulharský řidič. Ten nevěřícně kroutil hlavou, když zjistil, koho vezl,“ doplnil Lojčík.

Podle něj měli uprchlíci jídlo, pití, fólie i deky.

„A špičkové mobilní telefony. Mohli podle GPS zjistit, že nejsou v Německu,“ dodal Lojčík, který dodal že v jejich společnosti šlo o první událost tohoto charakteru.

Podle důvěryhodného zdroje Deníku, který redakci o události informoval, mělo jít o dva Tunisany, kteří vyskočili v Napajedlech, a tři Syřany. I oni se prý pokusili ze skladu firmy utéct na nedaleké pole, nakonec však všech pět uprchlíků skončilo v síti krajských policistů.

Muže zajistila policie

„Jeden z mužů při útěku uklouzl a zůstal na místě. Na místo ihned vyjelo několik policejních hlídek, včetně psovoda se psem. Tomu se po chvíli pátrání podařilo oba muže, kteří se schovávali nedaleko v křoví, vypátrat. Dále jsme zjistili, že ze stejného návěsu vyskočili dva cizinci během přestávky krátce po 11 hodině v Napajedlech. Všech pět cizinců jsme zajistili,“ potvrdila informace mluvčí krajské policie Lenka Javorková. Podle ní policie zjišťuje totožnost cizinců a rovněž trasu, kterou se do České republiky dostali.

„Pokud zjistíme, že přicestovali a pobývali na území ČR nelegálně, budeme postupovat v souladu se zákonem o pobytu cizinců, podle kterého je jedna z možností například správní vyhoštění z území naší země,“ dodala mluvčí policie.

Podle mluvčí krajské policie Lenky Javorkové se obecně policisté z oddělení cizinecké policie v loňském roce zaměřovali a dále zaměřují na pobyty a zaměstnání cizinců na území našeho kraje, kdy činnost spočívá v kontrolách pobývajících cizinců  - a to zda splňují oprávněnost pobytu a podmínky pro zaměstnání. 

„V rámci kontrol nelegální migrace se kolegové zaměřovali a zaměřují v rámci služby na kontroly nákladních vozidel a dodávek. V současné chvíli také kolegy z cizinecké policie zaměstnávají kontroly v blízkosti hraničních přechodů, kde se zaměřují na kontroly cizinců, zda vstupují na území našeho státu v souladu s vládními nařízenými – Covid 19.,“ doplnila za krajskou polici mluvčí Javorková.

V listopadu loňského roku zasahovali krajští policisté na parkovišti Continental Barum, kde ukryti v nákladovém prostoru kamionu nelegálně cestovali z Rumunska v kamionu čtyři Afghánci.