Podle obžaloby si měl od srpna roku 2004 až do předloňska v informačním systému Policie České republiky a Ministerstva vnitra vyhledávat pro své osobní účely data i osobní informace o pěti mladých ženách. Měl tak zneužít pravomoc veřejného činitele, neoprávněně nakládat s osobními údaji a zneužívat policejní záznamy.

„Ničeho jsem se nedopustil. Žádnou lustraci jsem neoprávněně nedělal. Vždy to souviselo s výkonem mé služby,“ bránil se od počátku jednání otrokovický policista.

Soudkyně Jitka Macháňová včera vyslechla další dva svědky. Jedním z nich byla i dvaadvacetiletá dívka z Kunovic na Uherskohradišťsku. Té měl Novák zjišťovat, zda spolu se svou kamarádkou nefigurují v případu svého známého, kterého šetřila policie kvůli drogám.

„Seznámili jsme se v baru v Uherském Hradišti. Povídali jsme si a mezi řečí mi řekl, že je policista. Já to ve škole řekla mé kamarádce a napadlo nás, že by nám Radek mohl zjistit, jestli se o nás náš známý nezmínil na policejním výslechu. Radek mi řekl, že potřebuje naše rodná čísla. Ty jsme mu daly, ale nakonec mi volal, že nic nezjistil. Od té doby jsme se už neviděli,“ popsala událost dívka, která na dotaz soudu potvrdila, že měla s Novákem i intimní poměr.

Jinou ženu si měl podle obžaloby Novák dokonce lustrovat čtyřikrát. Tu měl podle jejích slov i pronásledovat.

„Měl zájem o vážný vztah, což z mé strany tak nebylo. Denně za mnou chodil do prodejny pečiva, kde jsem pracovala. Pak mi volal, psal sms a poslal mi asi dvacet dopisů. Pak mě dokonce zastavoval služebním autem i se zapnutým majákem,“ uvedla v březnu dvaatřicetiletá žena ze Zlína.

Celá věc se prý vyhrotila ve chvíli, kdy jí jednou začal podrobně vykládat o jejích rodičích. „Věděl, kde bydlí, kdy se narodili i jak vypadají. Když jsem se ho ptala, kde takové údaje vzal, odpověděl, že mě prolustroval. Na mou otázku, zda to není protizákonné, mi odvětil, že u policie jde prostě všechno. Pak jsem to začala řešit u zlínské policie,“ pokračovala svědkyně.

Novák ale její tvrzení zcela odmítal. „K čemu by mi však bylo, kdybych čtyřikrát za sebou lustroval, kdy se narodila a jakou má adresu, “ kroutil Novák nevěřícně hlavou.

Ženu si prý vyhledával jen v rámci služebních výkonu. „Viděl jsem třeba její auto, v němž seděl někdo cizí. Tak jsem se podíval do systému, jestli není vedené jako odcizené. V jiném případě jsme pátrali po hledané osobě a věděl jsem, že ji zná. Nakonec jsme toho dotyčného našli u ní v bytě,“ vysvětloval dále strážce zákona.

Dodal, že ženě údajně navíc půjčil i padesát tisíc, které mu odmítla vrátit.

Před soud předstoupil ve středu 29. dubna i bývalý šéf Nováka, který působil u otrokovické policie až do loňského roku. Muž měl u soudu popsat, jakým způsobem si policisté mohli vyhledávat v informačních systémech. „Každý policista ze začátku zanášel důvody lustrování do deníku. Později jsme přešli na centrální systém. Měli návody, jak postupovat a byli k tomu i několikrát do roka školeni,“ tvrdil u soudu muž. Doplnil, že on sám nemohl kontrolovat, jestli ty důvody byly oprávněné. „Já sám jsem do systému přístup neměl. Mohu však říci, že Novák byl vždy zodpovědný policista a nikdy jsem na něj neslyšel sebemenší stížnost,“ podotkl bývalý nadřízený.

Soudkyně Macháňová nakonec už potřetí odročila případ na květen. Chce vyslechnout ještě další tři dívky, které měl Novák údajně neoprávněně lustrovat. Pak by mohl padnout rozsudek. Novákovi hrozí v případě prokázání viny až pět let za mřížemi.