Na přepadení, které způsobilo na podzim před dvěma a půl lety rozruch v Chropyni, se podíleli celkem tři muži: kromě Janů Grábla a Neradílka, kteří si své tresty odpykají ve vězení, také Ladislav Holub. Ten ale pouze hlídal v okolí spořitelny a vyvázl tak už dříve jen s podmínkou.

„Trojice nejdřív vyčkala na příhodný okamžik, pak nejmladší z nich vtrhl do pobočky ozbrojen plynovou pistolí a maskován kuklou. Další z mužů procházel kolem a hlídal blízké okolí, třetí seděl v autě a byl připraven odvést nejmladšího, jakmile loupež uskuteční," popsala tehdy přepadení kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Celá loupež trvala podle ní pouhou minutu, lupičům se ale podařilo získat několik desítek tisíc korun a o peníze se rovným dílem rozdělili.

„Kriminalisté na případu pracovali několik měsíců, nakonec se jim podařilo pachatele vypátrat a loupež jim prokázat," dodala policejní mluvčí.

Vrchní soud se včera zmíněným případem zabýval už podruhé, loni v červnu totiž dvěma hlavním viníkům uložil deset let, rozsudek však zrušil na základě dovolání obžalovaných Nejvyšší soud.

Podle předsedkyně senátu Martiny Kouřilové byl Vrchní soud vázán právním názorem Nejvyššího soudu. Tresty jsou podle soudu vyvážené, přihlédl i k polehčujícím okolnostem. „Osmiletý trest u Grábla a devítiletý u Neradílka jsou tresty zákonnými, rozhodně na ně nelze pohlížet jako na tresty nepřiměřené, a proto jsme se s nimi ztotožnili," prohlásila soudkyně. Neradílkův obhájce žádal, aby odvolací soud přihlédl k výrazné spolupráci obžalovaného při objasnění trestné činnosti.

„I přes stanovisko Nejvyššího soudu trváme na institutu spolupracujícího obviněného. Obžalovaný splnil veškeré podmínky, které vyžaduje zákon," upozornil obhájce, po soudu proto žádal, aby trest muži výrazně snížil.

Podle obžaloby muži přepadli v říjnu 2013 pobočku České spořitelny v Chropyni. Grábl dal Neradílkovi plynovou pistoli a kuklu, maskovaný Neradílek vstoupil do banky, kde mu pokladní pod pohrůžkou použití zbraně vydala 43.300 korun. Grábl podle obžaloby čekal v autě a další komplic Ladislav Holub hlídal blízké okolí.

Při dalším přepadení v Měrovicích nad Hanou se podle obžaloby chtěli v únoru 2014 Grábl a Neradílek zmocnit peněz, které u sebe měla pracovnice směnárny.

Podle obžaloby Neradílek na pokyn Grábla ženu napadl. Mířil na ni pistolí, a když mu odmítla dát peníze, strhl ji na zem, kopal do ní a nakonec ji udeřil pistolí do hlavy. Díky aktivní obraně směnárnice a díky tomu, že lupiče vyrušili kolemjdoucí, žádné peníze neukradl.

Oba obžalovaní mají za sebou už tak bohatou trestní minulost. Grábl se loupeží dopustil v době, kdy byl podmíněně propuštěn z vězení za loupežné přepadení vozu bezpečnostní agentury ve Frýdku-Místku: v roce 2005 tam společně se dvěma komplici ukradl 16 milionů korun a dostal za to 11 let. Neradílek má v trestním rejstříku už jedenáct záznamů.