Dopadení dvou mužů, kteří se během posledních dvou měsíců vloupávali do hospod

a barů na Holešovsku, navíc předcházely scény jako vystřižené z akčního filmu.

„V sobotu kontrolovali policisté hospodu v Němčicích a uviděli, jak odtud utíkají dva muži. Na výzvu k zastavení nereagovali, ale jeden z nich se nakonec zastavil v objektu zemědělského družstva a byl dopaden,“ popsala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Druhý pronásledovaný utíkal k Pravčicím a zastavit se nenechal ani varovným výstřelem ze zbraně. Policisté ho nakonec objevili v houští.

Třiatřicetiletý zloděj a jeho o tři roky starší kolega kradli především alkohol a cigarety a majitelům barů způsobili škodu téměř dvaasedmdesát tisíc korun.

„Nyní jim hrozí až pět let vězení,“ doplnila mluvčí. Dodala, že případů vloupání do restauračních zařízení letos policie eviduje osmnáct, čtrnáct se jim podařilo vyřešit.

Už v pátek pak policisté pro změnu usvědčili muže, který v dubnu okradl důchodce z regionu o více než dvacet tisíc.

„Vloudil se nejprve do domů sedmaosmdesátileté ženy z Kostelce u Holešova,“ řekla mluvčí Kyšnerová s tím, že podvodník se představil jako zástupce společnosti, která dodává elektrický proud do domácností.

„Po stařence požadoval zaplacení dluhu ve výši tisíc dvě stě šedesát korun, žena mu však peníze nedala a případ nahlásila na policii,“ podotkla Kyšnerová.

O týden později zkusil falešný elektrikář štěstí u sedmaosmdesá­tiletého muže z Kunkovic, ani tam však s údajným dluhem nepochodil a proto se naoko rozzlobil, rozsvítil všechna světla v domě a přikázal důchodci vše pozhasínat. „Muž poslechl a mezitím přišel o dvacet tisíc,“ konstatovala policejní mluvčí.

V květnu si zmíněný podvodník vyhlédl dům pětaosmdesátileté ženy. Ta mu uvěřila, zaplatila bezmála tři a půl tisíce a další tři jí podvodník ukradl z peněženky.

„Pachatelem je jednačtyřicetiletý muž z Břeclavska. Pod tíhou důkazů se přiznal a vzhledem k tomu, že se podobných činů dopustil už dříve, hrozí mu nyní až tři roky vězení,“ zdůraznila policejní mluvčí.

Zásluhy si v uplynulých týdnech připsala i holešovská městská policie. „Letos se nám podařilo dopadnout ženu, která unikala výkonu trestu,“ objasnil velitel strážníků Antonín Zalabák.

Dodal, že dotyčná pocházela z Holešova a strážníci ji usvědčili dle místní znalosti. „Muže, který byl hledaný pro trestnou činnost, jsme pak odhalili minulý týden, když kradl v supermarketu,“ připomněl Zalabák.

Podle šéfa kroměřížské Městské policie Miloslava Skřebského se do registru hledaných osob lze dostat z nejrůznějších důvodů.

„Pokud někdo nenastoupí výkon trestu nebo je třeba nezvěstný,“ vyjmenoval Skřebský. Policisté podle něj mají k dispozici materiály, ze kterých lze pachatele poznat. „Nejčastějším způsobem odhalení je však kontrola totožnosti,“ dodal ředitel.