Najít viníka, který vytvořil černou skládku není jednoduché. Naštěstí město tento problém často řešit nemusí.

„Příčinou černých skládek v Kroměříži je dozajisté neukázněnost či lenost některých lidí, kteří zejména rozměrný odpad nezavezou na sběrný dvůr a místo toho jej vyhodí nahodile ven,“ říká mluvčí radnice Jan Vondrášek.

„Týká se to třeba ledniček či sedacích souprav,“ vyjmenovává nejčastější přestupky Vondrášek.

I přesto uvádí, že se náklady na likvidaci černých skládek, stejně jako jejich počet, dramaticky nezvyšuje ani nesnižuje.

NEPOŘÁDEK NA CELÉM SÍDLIŠTI

Z celkového objemu nákladů na svoz a likvidaci odpadů v Kroměříži ve výši téměř 35 milionu korun (částka za rok 2017) šlo na likvidaci černých skládek jen 132 tisíc.

„Nejedná se o velkou zátěž v souhrnné sumě,“ dodal Vondrášek.

A proto spíše než problém finanční, se jedná o problém estetický. A nemusí se jednat jen o velký odpad typu lednic, praček či pohovek.

„U Děvína se objevuje nejrůznější harampádí. Postel, pračka a kde co jiného. Není to hezký pohled. Sice nebydlím přímo tady, ale denně tudy procházím do práce. Toho si člověk všimne a ani se mu nechce věřit, že je někdo schopen to tak nechat,“ popisuje znepokojeně okolí bytovky Václav Kaclík, jeden z místních.

Na nepořádek v lokalitě Děvína a okolí si často stěžují i uživatelé sociálních sítí.

Miroslav Gazda na Facebooku uvádí: „Situace na Zacharu začíná být čím dál horší. Okolo ubytovny denně četa uklizečů, jenže bordel je už i pod okny vlastníků bytů na ulici Francouzská a v podstatě na celém sídlišti.“

VINÍK JE TÉMĚŘ NEPOLAPITELNÝ

Přitom jedním z míst, kde lidé mohou likvidovat svůj odpad, je sběrný dvůr na Zacharu.

Jezdí sem desítky lidí denně. Vzhledem k jeho poloze je o to smutnější, že jednou z lokalit, kde hojně vznikají černé skládky je právě ulice Albertova a oblast Děvína nacházející se na sídlišti Zacharu. Dalšími místy s nejčastější koncentrací černých skládek jsou pak lokality Račín a břehy řeky Moravy v Dolních zahradách.

Městská policie řešila za posledního půl roku zhruba desítku černých skládek.

„Zjistit pachatele je velice obtížné, v drtivé většině případů se to nepodaří. Pomoci může výpověď svědka nebo například v odpadu odhozený dopis s adresou pachatele,“ uvádí možnosti Vondrášek. Ačkoliv pachateli na místě hrozí pokuta do výše 10 tisíc korun, mnohé to neodrazuje.