Sedmadvacetiletý muž zlínské policii oznámil, že jej ve Zlíně okolo třetí hodiny odpoledne přepadli dva pachatelé. „Údajně po něm požadovali peníze, které jim odmítl vydat. Lupiči jej proto měli povalit zezadu na zem a z kapsy kalhot mu ukrást peněženku s osmi tisíci korunami, doklady a pak utéct,“ sdělila mluvčí zlínské policie Simona Kyšnerová.

Kriminalisté proto ihned po pachatelích začali pátrat. Ještě ten den večer měl ale případ zajímavé rozuzlení.

„Domněle přepadený muž zavolal vyšetřujícímu policejnímu komisaři, že si vše vymyslel. Peněženku ztratil při rvačce se dvěma dalšími muži, poté, co se vzájemně vyprovokovali,“ konstatovala mluvčí.

Podle ní to lidé to dělají většinou ze strachu přiznat se, že třeba prohráli peníze na automatech nebo je ztratili. „Pamatuji si i na případ z Otrokovic, kdy se muž bál přiznat manželce, že prohrál peníze, a proto si vymyslel, že jej někdo přepadl,“ uvedla dále mluvčí.

Někteří se dokonce kvůli tomu, aby jejich historka vypadala co nejvěrohodněji, ještě i schválně zraní.

Takto to například loni v únoru udělal i muž z Valašského Meziříčí. Na policii devětatřicetiletý barman nahlásil, že jej v podniku přepadl lupič a ukradl mu z tržby dvanáct tisíc korun. Pachatel jej navíc měl zranit i na hlavě.

„Kriminalisté se ihned dali do pátrání po neznámém lupiči. Po několikadenním vyšetřování však začínalo být jasné, že hledají neexistujícího člověka. Nezdálo se jim zejména mužovo poranění na hlavě, které nemohlo vzniknout způsobem, jaký muž popsal,“ připomněla vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Muž se nakonec pod tíhou důkazů po měsíci přiznal, že si celé přepadení vymyslel. Peníze totiž prohrál na automatech. Do hlavy se udeřil sám lahví.

Obdobnou historkou se pokusil kriminalisty z Uherskohradišťska obalamutit i sedmačtyřice­tiletý muž. Loni v červenci zavolal na linku 158, že byl přepaden na odpočívadle poblíž motorestu Rasová.

„Prý když jel od Starého Hrozenkova, z protisměru na něj mával muž stojící u zaparkovaného auta. Proto zastavil a cizí muž ho poprosil o hever k opravě defektu. Jakmile začal z kufru svého auta vytahovat věci, najednou jej pachatel udeřil něčím do hlavy,“ popsal hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Když se prý po hodině probral, zjistil, že má otevřenou přihrádku v palubní desce a chybí v ní peněženka s padesáti tisíci korunami. „Celá situace vypadla jako reálně možná, ještě když ji navíc potvrzovalo mužovo zranění na hlavě, které měl utržit od pachatele,“ popsal mluvčí.

Po měsíci důsledného šetření kriminalisté zjistili, že vše je ale jinak. Muž si totiž přepadení vymyslel a zranění si způsobil sám tím, že se schválně na zemi praštil do hlavy.

„Padesát tisíc korun mu tehdy z peněženky nikdo ukrást nemohl, protože je neměl. A právě kvůli chybějícím penězům, které měl toho dne odevzdat svému zaměstnavateli, si celou věc vymyslel,“ konstatoval mluvčí.

Přestože podle policie není trestné to, když si někdo takové přepadení vymyslí, může takovému lháři hrozit postih. Takové případy totiž mohou jít i do správního řízení, kde jim může být udělena i několikatisícová pokuta.