„Měl jsem kolo v kolárně našeho domu, jednou jsem tam ráno přišel a kolo bylo pryč, ještě že neukradli kočárek pro naši dceru," stěžoval si zase Lukáš Kovář z Uherského Brodu.

Nebyli sami, komu se ze společných prostor bytového domu nebo sklepa ztratily věci. Ať už ty cennější, nebo třeba ty méně drahé.

Zlínský kraj se statistice vymyká

„Přestože celorepublikový průměr krádeží vloupání meziročně klesl, Zlínský kraj se této statistice mírně vymyká. Sice zaznamenal pokles krádeží vloupáním do bytů o 44 procent a chat a chalup o 28 procent, na druhou stranu o 36 procent narostl počet krádeží vloupáním do obytných domů," uvedl za společnost TOKOZ František Brož.

Tato firma je nejstarším nepřetržitě fungujícím českým výrobcem zámků a kování.

Podle něj však při srovnání počtu krádeží vloupáním do obytných objektů na obyvatele není situace nikterak špatná.

„Zlín se dlouhodobě drží na konci žebříčku a za poslední monitorované období, tedy únor 2014, byl druhým nejbezpečnějším krajem v republice. Šance, že dojde k vyloupení domu ve Zlínském kraji je 1:16 850. Lépe už si vede jen Pardubický kraj," upřesnil František Brož.

Podle policie se nejčastěji ve Zlínském kraji zloději vkrádají do tzv. ostatních objektů. Takových eviduje policie 946 za rok 2013. U vloupání do rodinných domů došlo ke zvýšení počtu případů ze 146 na 241.

„Za uplynulý rok se prozatím podařilo objasnit 68 případů. Nárůst zaznamenala i kategorie vloupání do bytů, kdy vloni došlo k 85 případům oproti předloňským 49," vyjmenoval policejní mluvčí Aleš Mergental. Dodal však, že krajským policistům se podařilo výrazně zvýšit počet objasněných případů ze 7 na 36.

Berou sportovní náčiní i alkohol

„Letos do konce února evidujeme prozatím 13 případů vloupání do bytů. Nejvíce jich bylo jak v roce 2012, tak v roce 2013 na Vsetínsku v počtu 25 a 34," doplnil dál statistiku zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš. Co se týká krádeží ze společných bytových prostor v obytných domech a sklepních kójích, nejčastěji se kradou kola.

„Vloni bylo odcizeno z těchto prostor celkem 281 kol," přiblížil.

Podle něj pachatelé nepohrdnou ani jiným hodnotným zbožím, například sportovním vybavením nebo i alkoholem.

Lidé, kteří nemají jinou možnost, by neměli podle policie nechávat ve svých sklepech a sklepních kójích cennosti, drahé nářadí a přístroje či drahá kola nebo lyže bez kvalitního a spolehlivého zabezpečení. Vždy by si měli pořídit kvalitní zámek a dveře od společných prostor či sklepů vždy zamykat.

„Základem prevence je také důkladné uzamykání vchodových dveří, aby se po bytovém domě nemohl kdokoliv a kdykoliv pohybovat. Dbát by se mělo také na kvalitu zámků a případné zajištění objektu kamerovým systémem," radí policejní mluvčí Petr Jaroš.

Připomněl také nedávný případ, který krajští kriminalisté řeší.

„Jde o sérii vloupání, ze kterých je podezřelý pětadvacetiletý muž ze Zlínska. Kradl v bytech, sklepech i jiných prostorech. Škoda, kterou pravděpodobně způsobil, se může vyšplhat až ke sto tisícům korun. Vzhledem k výši škody mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na pět let," upozornil policejní mluvčí.

Varování přidal také František Brož ze společnosti TOKOZ. „Vzhledem k charakteristice Zlínského kraje a zkušenostem z předchozích let by se v následujícím měsíci měli mít na pozoru především majitelé rekreačních objektů na odlehlých místech, zejména v severní a severovýchodní hornaté části kraje," uvedl.

Přes polovinu českých bytových domů chrání velmi snadno překonatelné zámky

Jak vypadá průměrný český vchod do bytového domu? Přestože byl zrekonstruovaný v posledních deseti letech, je bez bezpečnostních dveří, bezpečnostního zámku a doplňkové zabezpečení prostoru vchodu tvoří pouhá fotobuňka. Vyplývá to z průzkumu společnosti TOKOZ, který provedla se zástupci Společenství vlastníků bytových jednotek po celé České republice.

Z čísel vyplývá, že celých 59 % vchodů do bytových domů je chráněno zámkem nejvýše druhé bezpečnostní třídy, který je schopen překonat i příležitostný zloděj s použitím jednoduchého nářadí nebo pomocí pouhého fyzického násilí.

Čtvrtinu vchodů chrání zámek bezpečnostní třídy 3, 16 % pak zámek bezpečnostní třídy 4 ten podle normy musí odolat zkušenému zloději s vrtačkou, kladivem nebo sekerou.

Nízká míra zabezpečení je v kontrastu se stářím rekonstrukce vchodů. Naprostá většina vchodů prošla generální rekonstrukcí v posledních 20 letech, 51 % vchodů bylo dokonce zrekonstruováno v posledních 10 letech. Pouze 3 % prošla rekonstrukcí před více než 20 lety.

Nepříliš lichotivě vyznívají také poznatky o doplňkovém zabezpečení vchodů. Je bez něj takřka třetina všech vchodů. 44 % procent vchodů využívá jako doplňkové zabezpečení světelnou fotobuňku, 13 % vchodů má namontované bezpečnostní dveře. 6 % je vybaveno videotelefonem, 5 % kamerovým systémem a 1 % kamerovým systémem s přímým napojením na služebny policie.

Alarmující je také fakt, že ve 40 % případů nikdo neřeší ztracený nebo ukradený klíč. V případě klíčů, které jsou ztraceny nebo ukradeny s osobními doklady, podle kterých není problém dům dohledat, přitom riziko vykradení výrazně stoupá.

V otázce největších problémů se obyvatelé nejčastěji setkávají se špatně fungujícími dveřmi, které nejdou dovírat. Dále si obyvatelé stěžují na letáky v domě (21 %) anebo nepořádek (17 %) spojený s nedostatečným zabezpečením vstupních dveří. Zvýšenou kriminalitu jako problém vnímá 15 % obyvatel.Zdroj: TOKOZ a.s.