Pětice mužů státní zástupce viní ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Za něco takového přitom hrozí až deset let vězení.

Na svých facebookových profilech měli obžalovaní například propagovat hnutí White power, nabádat k účasti na koncertu slovenské kapely Projekt Vandal, která propaguje nacismus, a hlásit se k odkazu neonacistického zpěváka Jana Stuarta Donaldsona.

Dva z obžalovaných jsou navíc stíháni za porušení autorského práva. Nelegálně totiž využívali operační systém Windows. „Necítím se vinný,“ krčil ale před soudem rameny dvacetiletý Jan Chudárek z Količína.

Dodal, že záznamy s propagandou si na svůj profil umístil jen proto, že se mu líbí rytmická hudba. Textům prý nerozumí, anglicky totiž umí jen velice málo a německy vůbec.

Mezi nejčastější odpovědi mladých mužů vůbec patřily výrazy jako nevím a nepamatuju si. Záporně odpověděl Chudárek i na otázku státního zástupce Roberta Hanuše, zda někdy použil nacistický pozdrav zdvižení pravice.

Méně jistý už si ovšem byl, když státní zástupce poukázal na fotografie v trestním spisu, kde obžalovaný právě se zdviženou rukou zdraví.

„To jsem jen zdravil fotografa,“ hájil se mladý muž a na tvářích přítomných byl patrný pobavený výraz.

Vinný se necítil ani šestadvacetiletý Tomáš Čermák z Kroměříže, který už byl za podobnou trestnou činnost souzen. Ani ho prý rasistické texty nezajímaly a hudbu stahoval jen kvůli rockovému stylu.

Před soudem se přiznal, že svého času uvažoval o vstupu do Dělnické strany, jejím členem prý ale není.

Těžko se mu vysvětlovalo i u něj doma nalezené heslo Dělnické strany „Chce to deratizaci“. Nakonec soudci potvrdil, že proti hlodavcům nic nemá.

Písně kapely Legion S nebo Krátký proces měl na svém facebookovém profilu i Antonín Pohanka z Kroměříže.

„Asi před deseti lety jsem inklinoval v hnutí skinheads”, přiznal se a dodal, že teď prý s tímto směrem nemá nic společného.

Určitou spojitost s národním socialismem ale naznačily samolepky, které se u něj našly, například ty s nápisem Multikulti – děkujeme, nechceme.

Soud má k dispozici také fotky, kde Pohanka hajluje, překvapení soudce Karel Rašín neskrýval také při pohledu na obrázek, na který upozornil státní zástupce. Byl na něm totiž vyobrazen Žid s davidovou hvězdou a nad ním voják wehrmachtu s puškou a bajonetem. To vše korunoval nechvalně známý nápis Arbeit macht frei.

Před soudem stanuli i devatenáctiletý Antonín Cápek z Chropyně a o rok starší Tomáš Pospíšilík z Holešova. I ten se dušoval, že s nacionalismem nemá nic společného.

Soud však měl k dispozici odvážnou fotku, kde mladík hajluje a další, kde má na hrudi nakreslený hákový kříž.

„Vůbec si to nepamatuju,“ držel se strategie mladý muž a vysvětlil to tím, že v době, kdy byla fotka pořízena, byl naprosto opilý.

Během včerejšího asi tříhodinového jednání došlo na výslech všech pěti obžalovaných. Další jednání bylo odročeno na 2. února ráno.

Dostaví se k němu znalec z oboru extrémismu, který posoudí nápisy a rozliší nacistický od běžného pozdravu. Soud si do dalšího stání obstará také překlady všech cizích textů písní, které v soudní síni budou i přehrány.