V půli července zazvonil pětačtyřicetileté ženě telefon, ve kterém se představil údajný bezpečnostní technik její banky. Uvedl, že monitoruje kybernetické útoky směřující na bankovní účty jejich klientů a že jeho bankovní oddělení detekovalo pokus o napadení ženina účtu cizí osobou.

„Letmým dotazníkem poškozenou mystifikoval, že k úniku bezpečnostních prvků jejího účtu došlo v průběhu nákupu na závadových internetových stránkách,“ popsal policejní mluvčí Radomír Šiška. Pokračujícím rozhovorem pak údajný technik zjistil, že má žena dva účty u různých tuzemských bank. S další pomocí ji odkázal na radu bankéře.

Ilustrační foto
Vražda na Holešovsku. Žena usmrtila nožem spolubydlící

Po několika minutách žena přijala další hovor domnělého pracovníka její banky. V průběhu hovoru ji zastrašil tím, že má aktuální informaci o opětovném pokusu napadení jejího účtu. Z toho důvodu ji doporučil převést všechny její peníze na jimi vytvořený rezervní účet.

„V záchvěvech nejistoty podvodník ženu ubezpečil o důvěryhodnosti své osoby přeposláním fiktivní internetové stránky jejich banky s uvedením volaného čísla. To ji přimělo k nešťastnému kroku a to převedení sto třiceti tisíc na jimi uvedený účet,“ pokračoval mluvčí.

Ilustrační foto
Zaměstnankyně benzinky si brala peníze z kasy. Ukradla přes 5,5 milionu korun

V průběhu telefonátu podvodník ženu ubezpečil také o tom, že banka bude na základě vypsaného protokolu informovat Policii České republiky. A že z důvodu obavy o její finance zalarmuje také druhou banku, která ji bude v nejbližší době kontaktovat.

Ženě se v dalším hovoru představil údajný pracovník druhé banky, které je klientem. V domnění, že zachraňuje své úspory zopakovala předchozí postup. Na podvodníky zadaný účet tentokrát přeposlala téměř dvě stě tisíc korun.

„V průběhu hovoru naléhala na zaslání přístupových údajů k jejímu novému účtu, ale marně. Těch se už nedočkala,“ uvedl Radomír Šiška.

Pracovníci Celního úřadu pro Zlínský kraj zabavili v prodejně v Chropyni na Kroměřížsku 118 lahví nezdaněných lihovin; červen 2023
Krajští celníci zabavili v obchodě v Chropyni desítky litrů nezdaněných lihovin

Zpětným voláním na zákaznickou linku banky pak žena dostala informaci o tom, že se stala obětí podvodu. „Proto se obrátila na policii. Žena tak v několika krocích poslala podvodníkům celkovou částku přesahující tři sta třicet tisíc korun,“ shrnul policejní mluvčí. Kriminalisté po podvodnících pátrají.