Podle obžaloby Plášek potvrdil převzetí celé objednávky, autolékárničky a defibrilátory byly ale dodány se zpožděním. Údajně tak ošidil stát o smluvní pokutu za prodlení 362.001 Kč.

Plášek se proti rozsudku odvolal. Krajský soud mu vyhověl, rozsudek zrušil a přikázal věc projednat znovu. Podle kroměřížské soudkyně Hany Machalové se soud bude muset znovu zabývat okolnostmi porušení povinností obžalovaným. Také bude muset zkoumat, za jakých podmínek mohla být uplatněna smluvní pokuta a zda tento proces jednání obžalovaného nějak narušilo.

„Vyslechneme znovu obžalovaného a některé svědky," řekla ČTK Machalová. Hlavní líčení je nařízeno na 18. října.

Plášek u soudu již dříve připustil porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí šest měsíců až tři roky vězení, peněžitý trest i zákaz činnosti. Plášek tvrdil, že kdyby upozornil na nedostatky, zakázka by byla zrušena, do konce roku by se již nestihlo vypsat nové výběrové řízení a armáda by o vybavení přišla.

Ministerstvo obrany vypsalo zakázku za 15 milionů Kč. Její součástí byly i lékárničky, jimiž měla být auta vybavena podle nových předpisů platných od 1. ledna 2011. Materiál měl do 30. listopadu 2010 převzít na bystřické základně její velitel. Z více než sta položek bylo dodáno vše až na lékárničky a defibrilátory. Nedodané zboží za 9,8 milionu Kč však tvořilo dvě třetiny hodnoty zakázky.

Celkem 5500 lékárniček do osobních aut, 3000 lékárniček do nákladních vozů a 30 defibrilátorů firma nepřivezla najednou, ale postupně. Poslední dodala loni 17. ledna, 48 dnů po termínu. Podle obžaloby ale Plášek přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení, čímž pozdější dodávku umožnil.

Pražská firma Cheirón, jež byla dodavatelem zakázky, v době trestního řízení smluvní pokutu uhradila. Podle Pláška tak nevznikla žádná škoda. Trestní oznámení ve věci podala loni v červnu inspekce ministra obrany, která od ledna 2011 vyšetřuje také zadávání dalších zakázek na bystřické základně. Plášek stál v jejím čele od roku 1994, zproštěn funkce byl loni v lednu.