Nedávno žádali jeho obvodního lékaře, aby nedával souhlas s obnovou platnosti zbrojního průkazu Zdeňka Kováře. Podle starosty Brodu Patrika Kunčara tvrdili, že se jedná o osobu, která je 25 let psychicky nemocná a která terorizuje svou manželku.

„Ten muž měl dvě krátké střelné zbraně a plynovou pistoli a celá rodina trnula hrůzou, že je někdy postřílí. I přesto pozdější střelec před měsícem zbrojní pas znovu získal," uvedl Patrik Kunčar pro Deník.

Kovář požádal v lednu o prodloužení zbrojního průkazu

Ředitel krajské zlínské policie Jaromír Tkadleček při čtvrteční tiskové konferenci potvrdil, že Zdeněk Kovář byl držitelem zbrojního průkazu a pravidelně jej obnovoval. V lednu si požádal o jeho prodloužení, protože mu končila platnost.

„Doložil zdravotní posudek z ledna, kde bylo uvedeno, že je zdravotně způsobilý, pouze s jedinou připomínkou používání dioptrických brýlí," uvedl Jaromír Tkadleček na brífinku.

Při vydání průkazu postupovala podle něj policie v souladu se zákonem.

„Neshledala nikde žádný záznam v trestním rejstříku, proti muži nebylo vedeno trestní řízení. Také na Městském úřadě v Uherském Brodě neevidovali u jmenovaného žádné záznamy. Do úterní tragédie neměl žádný záznam nebo škraloup," přiblížil krajský policejní ředitel.

Kovář na výzvy policie nereagoval

Přesto podle něj začátkem února na základě poznatků a informací uherskobrodské police zahájili krajští policisté řízení a vyzvali Kováře, aby se opět podrobil lékařskému vyšetření.

Naposledy jej policisté vyzvali 20. února, aby dodal znovu lékařský posudek. Na tyto výzvy však Zdeněk Kovář nereagoval. Průkaz si tak dle policie nestačil obnovit. Za tři dny po doručení druhé výzvy zastřelil osm nevinných lidí a nakonec i sám sebe.

Co se týká lékaře, který údajně přes intervence rodiny vystavil osvědčení o zdravotní způsobilosti Zdeňka Kováře držet zbrojní pas, vystavuje se v případě prokázání viny trestnímu stíhání. Existuje totiž trestný čin vystavení nepravdivé lékařské zprávy, za což může viníkovi hrozit až dva roky odnětí svobody.

Doba platnosti zbrojního průkazu je 5 let, ale může být vydán i s kratší dobou platnosti. Ta se odvíjí právě od posudku o zdravotní způsobilosti k držení zbrojního průkazu.

Ve skutečnosti se platnost zbrojního průkazu neprodlužuje, ale je po jejím uplynutí na základě žádosti doložené potřebnými doklady vydáván zbrojní průkaz nový. Žádost o vydání nového zbrojního průkazu předkládá držitel zbrojního průkazu příslušnému útvaru policie před ukončením doby platnosti stávajícího průkazu.