„Cítím se jako člověk, který byl neprávem, bezdůvodně křivě obviněn a pošpiněn. Věřím, že prokážu svou nevinu. Je to naprosto smyšlené," prohlásila zastupitelka.

Podle obžaloby ale pomáhala s daňovým řízením podnikateli Milanu Macourkovi, obchodníkovi s trvanlivými potravinami, jemuž podle policie byla neoprávněně vyplacena daň z přidané hodnoty ve výši 23 milionů korun.

Podle kriminalistů se na tom podílely i další obviněné pracovnice finančního úřadu: Lenka Burianová, Jarmila Červinková a Alena Olšinová, když na oplátku údajně přijaly anebo si řekly o úplatek ve výši půl milionu korun. Ženy vinu odmítají, Macourek podle dostupných informací s orgány činnými v trestním řízení spolupracuje.

Policie na finančním úřadu zasahovala předloni v září a Deník přinesl jako jediný informaci o zatýkání už několik dní poté. Pracovnice úřadu jsou stíhány pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, přijetí úplatku a pro zneužití pravomoci úřední osoby.

Až dvanáct let vězení hrozí jim i Dudové, která údajně s přijetím úplatku pomáhala. Podnikatele policie viní ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a z podplácení, hrozí mu až deset let.

Krajské špičky KSČM se obávají, že kauza poškodí stranu v krajských volbách v příštím roce. Kamila Dudová ale tvrdí, že ve straně situaci řešila.

„Řekla jsem spolustraníkům, o co se jedná, dala jsem jim všechny důkazy, které svědčí o mojí nevině. Nemám důvod odstupovat," dodala. Krajský předseda KSČM Jiří Varga řekl, že o kauze nevěděl. „Musím si to zjistit. Pokud tam ale je obvinění a jsou tam důkazy, měla by odstoupit. Není co řešit," míní.

Místopředsedkyně krajských komunistů Dagmar Butnikošarovská naopak Dudovou k odstoupení nevyzvala.

„Pořád platí presumpce neviny. Neměli bychom lidi trestat dopředu," je přesvědčena. S Vargou se však shodla na tom, že kauza může stranu poškodit v krajských volbách v příštím roce.

Podle starosty Kroměříže Jaroslava Němce (ANO) kauza město zatím nepoškozuje. Případ nechtěl blíže komentovat s tím, že o něm ví jen okrajově. Dudová by podle něj nyní odstupovat nemusela.

„Není v přímém vedení města, platí presumpce neviny, dokud nerozhodne soud. Pokud by byla v radě, apeloval bych na ni, aby odstoupila," dodal Jaroslav Němec.

Soud nakonec v pondělí ve věci nic neučinil: jelikož si před několika dny nově ustavená obhájkyně Macourka nevyzvedla včas z datové schránky předvolání, předsedkyně senátu věc odročila na konec ledna a začátek února příštího roku, aby jí umožnila přípravu.

Dvě ze zaměstnankyň finančního úřadu po obvinění rozvázaly pracovní poměr dohodou, Burianová byla převedena na jinou práci.

„Nedopustila jsem se žádného korupčního jednání, žádné úplatky jsem nepřijala. Já s kolegyní jsme odhalily podvodné jednání pana Macourka," prohlásila úřednice. Ženy mají také podporu odborů, například podle místopředsedy jejich kroměřížské pobočky Stanislava Svatoše s trestnou činností nemají nic společného. 

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU