Podle obžaloby na základě falešných faktur čerpal od listopadu 2005 do února 2006 úvěr jednapadesátileté klientky z Olomouce a peníze jí nikdy nepředal. „Faktury jsem si vzal přímo od ní, neměl jsem tušení, že jsou falešné,“ bránil se ale při své výpovědi obžalovaný Tomášek.

Žena před soudem pro změnu tvrdila, že obžalovanému vůbec žádné faktury nedala. Snad ještě větší záhadou pak zůstává, u koho vlastně peníze skončily.

„Klientka si přála, abych je nechal poslat na účty svých dvou známých, což je v praxi velmi neobvyklé. Ale udělal jsem to,“ přiblížil obžalovaný. To před soudem potvrdila i sama žena, Tomášek se pak ale podle ní začal vymlouvat, že známí mají finanční problémy, a proto údajně nemohou peníze z účtu vybrat. To však oba muži vyvrátili.

„Na účet mi přišlo kolem čtyř set tisíc korun a hned jsem té ženě zavolal. Přijela pro mě i s Tomáškem, v bance jsem peníze vybral a rovnou jí je venku v autě předal,“ vypověděl ve čtvrtek před soudem svědek Jan Krejčíř z Čelechovic na Hané.

Žena si finance podle něj ještě ve voze přepočítala a neobvyklý postup vyplacení úvěru odůvodnila tím, že jsou to peníze za faktury a musela by z nich jako podnikatelka odvádět vysoké daně.

Výpověď svědka tak mluví spíše ve prospěch obžalovaného, druhý muž už ale nemohl soudu objasnit, u koho skončila další část peněz.

„Tomášek mě požádal, zda by na můj účet mohl poslat asi půl milionu. Souhlasil jsem a neptal jsem se proč. Když peníze přišly, hned na druhý den jsem je s Tomáškem vybral a rovnou mu je předal,“ popsal další známý obžalovaného Rostislav Švéda z Přestavlk u Přerova.

Viděl prý, že před bankou na obžalovaného někdo čeká v autě, jestli to byl muž či žena, už ale upřesnit nedokázal.

Zda tedy Tomášek klientce peníze předal, dál zůstává záhadou. Trochu pomoci by podle obhajoby mohly výpisy z jejích účtů.

„Pokud obdržela tak velký obnos v hotovosti, lze předpokládat, že se ho možná rozhodla uložit na účet. Proto žádáme soud, aby od příslušné banky zkusil získat výpisy z toho období,“ vysvětlil obhájce.

Podle předsedy senátu Karla Rašína soud žádost zváží. Obhajobě ale určitě vyhoví v předvolání dalšího svědka, který údajně vytvářel falešné faktury. „Jednání se proto odročuje na osmého března,“ uzavřel Rašín.