Petra Bíma z Lubné čeká za zfalšování receptů i jiné prohřešky souhrnný trest

Obžalovaný muž, který je momentálně v podmínce, se měl před soudem hájit za 73 případů, kdy falšoval lékařské recepty, jelikož si sám vytvořil závislost na lécích proti bolesti. Soudkyně Radana Macháňová Laštůvková ovšem nakonec hlavní líčení pro zdravotní indispozici obžalovaného stejně odročila.

Obžaloba Bíma viní z toho, že od září roku 2005 do května loňského roku vystavil na jméno holešovské praktické lékařky nejméně třiatřicet falešných receptů s razítkem.

„Navíc bylo prokázáno, že nejméně další čtyřicet receptů padělal na dalšího obvodního lékaře,“ doplnil státní zástupce Pavel Pukovec.

Na fiktivně opatřené recepty si pak muž vzal analgetika v lékárnách v Kroměříži i na jiných místech republiky.

Bím, ačkoli je momentálně v pracovní neschopnosti, chtěl u soudu vypovídat. „Jsem schopen výslechu, ale cítím se hrozně, mám horečku,“ zachroptěl před tribunálem. Samosoudkyně si jeho slova ověřila a případ odročila.

„Obžalovaný má neschopenku a měl by být v posteli. I kdybychom jej vyslýchali, krajský soud nám případ vrátí,“ poznamenala Macháňová Laštůvková. A neskrývala své rozčarování.

„Tato situace mě štve. Ráda bych případ, nebo alespoň jeho větší část, měla za sebou. Nemůžeme ani vyslechnout svědky,“ zlobila se.

Verdikt se Bím dozví pravděpodobně v polovině února. A zřejmě půjde za mříže. „Už dříve byl odsouzen za autonehodu, přičemž neměl řidičák a byl mu uložen zákaz řízení. Navíc z místa nehody utekl,“ připomněl státní zástupce.

Za tři trestné činy už byl Bím odsouzen na jeden rok podmíněně se zkušební dobou na tři roky. „Teď musíme uložit souhrnný trest, předchozí se zruší a obžalovanému hrozí až tři roky vězení,“ podotkl Pukovec.