Strážníci, které personál baru přivolal, nejspíš v muži vzbudili respekt a nakonec útratu zaplatil. Podobné noční můry však pro majitele hospod na Kroměřížsku nejsou ničím výjimečným.
Asi před dvěma měsíci například potrápil restaurace v Bystřici pod Hostýnem muž ve středním věku. Objednával si alkohol, účet ale vždy přešel jen úsměvem a pokusem přesvědčit obsluhu, že neumí česky.
„Takto obešel asi sedm restaurací,“ připomněl událost velitel bystřické městské policie Radek Sigmund. Na obhajobu neplatiče ale dodal, že muž vždycky býval spořádaným živitelem rodiny, pak se ale zřejmě dostal do finanční tísně.
Minulý týden se přitom stejné případy odehrály hned dva. Nejprve se ve čtvrtek večer podobný neplatič doslova a do písmene přiživil na restauraci v Kroměříži, hned v pátek ráno pak zase jiný navštívil už zmíněný sport bar King. Ten byl ovšem natolik opilý, že nakonec strávil noc na záchytce.
Deník o tom informoval šéf strážníků v Kroměříži Miloslav Skřebský, podle něj to nejsou ale zdaleka ojedinělé případy.
„Nedávno jsme podobný incident řešili v jednom místním hotelu. Tam host kromě ubytování odmítl zaplatit také zhruba tisícikorunový účet za telefon,“ připomněl další kauzu Skřebský.
Pokud se v takových případech prokáže úmysl, přestupek má majetkovou podstatu, jinak se jedná o záležitost občansko právní.
„Majitelům zařízení jsme v takových případech oprávněni poskytnout totožnost pachatele k dalším úkonům,“ upřesnil Skřebský.
A to je právě například podle majitele sport baru King Marka Majce žalostně málo.
„Získat peníze za útratu zpět je totiž velice těžké, protože neplatiči vlastně nic neukradli. Pití nebo jídlo jsme jim de facto dobrovolně dali,“ krčí rameny majitel kroměřížského baru.
Potvrzuje, že kromě poskytnutí identity policie v této oblasti nijak pomoci nemůže.
„Zákony vymýšlí banda darebáků a měli by se chytnout za hlavu. Chránit svůj majetek je totiž v této zemi hodně složité,“ zlobí se Majc.
Ochránit se před podobnými událostmi je podle něj dost těžké.
„Samozřejmě je tu možnost dávat třeba panáky po jednom a každý ihned zkasírovat. Servírky to dělají v případech, kdy mají podezření, už se nám to ale taky několikrát vymstilo. Lidé se někdy špatně odhadují a stává se, že pak vykřikují, že nejsou žádná lůza, rozčilují se, rozhazují penězi a urazí se,“ popisuje Majc.
Dodává, že s podobným případem se minulý pátek nesetkal zdaleka poprvé.
„Podobný a kuriózní případ se před časem stal v našem podniku ve Zlíně. Skupinka lidí měla oslavu a měli otevřené dveře do místnosti. Toho využili dva bezdomovci, vtrhli dovnitř, popadli dvě obložené mísy a utekli,“ kroutí ještě dnes nad událostí hlavou Majc.