Od Nového roku ale funguje takzvaná Generální inspekce bezpečnostní sborů, která má krajské pracoviště ve Zlíně na Benešově nábřeží. Úkolem inspektorů je odhalovat trestnou činnost policie, vězeňské služby nebo inspektorů.

„Náplní inspekce je vyhledávat, odhalovat a prověřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník policie, vězeňské služby, celník, zaměstnanec zařazený k práci u policie, v inspekci nebo sám příslušník inspektor,“ řekla Deníku mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová.

Příslušníci GIBS nemají uniformy, nosí ale vesty a pásky na rukávu s označením. Nesporným důkazem o tom, že se jedná skutečně o inspektora a ne podvodníka, je také odznak a průkaz.

„Zastavování navíc bude probíhat z vozidla. To musí být označeno a stejně jako třeba policie bude auto vybaveno světelnými a zvukovými signály,“ objasnila Sandorová.

Podle těchto znaků by měli lidé inspektory bezpečně odlišit od podvodníků. Neměl by se tak opakovat incident ze středy, kdy sedmasedmdesátiletá žena v Postoupkách na Kroměřížsku uvěřila tvrzení dvou mužů, kteří ji zastavili v autě, že jsou policisté.

Pečlivě jí zkontrolovali pneumatiky, nahlédli i na zadní sedačky a paní později zjistila, že jí chybí kabelka. S policisty totiž muži v civilu a neoznačeném tmavém autě neměli nic společného.

„Policisté, kteří provádějí kontroly řidičů, mají vždy uniformu a ve většině případů i reflexní vestu. Součástí každé uniformy je rukávový znak policie, zřetelně viditelné identifikační číslo a hodnostní označení. Příslušnost k policii policista prokazuje služebním průkazem,“ upozornila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.