„Bezprostředně po desáté hodině vyslal operační důstojník dva vozy na místo hlášené události v areálu železniční stanice Kroměříž. Součástí jednotky byli i specialisté hasiči – lezci. Důvodem byla informace, že na jednom z osvětlovacích stožárů plochy nádraží ve výšce asi 25 metrů sedí muž," popsal krajský mluvčí hasičů Libor Netopil.

Po příjezdu a prvním pohledu na vrchol stožáru bylo samozřejmě veliteli jednotky jasné, že zásah je ve skutečnosti cvičením, na zábradlí ochozu stožáru totiž seděl jeden z kolegů zasahujících hasičů. „To ale neznamenalo, že by si hasiči nějak ulevili," upozornil mluvčí.

V době, kdy si lezci připravovali potřebný materiál k výstupu na stožár, už s figurantem představujícícm sebevraha komunikoval jeden z hasičů vyškolený v poskytování posttraumatic­ké péče.

„Po zklidnění muže pak přišel čas pro zásah lezců, kteří se dostali až na samotný vrchol stožáru. Tam pomocí lezeckého vybavení zajistili muže proti pádu a to i pro případ, že by ztratil vědomí nebo by u něj došlo k nečekané zdravotní indispozici," podotkl mluvčí.

Po předlékařské pomoci a za nepřetržité komunikace pak figuranta hasiči dostali bezpečně ze stožáru dolů, což ocenili i přihlížející obyvatelé města a cestující.

„Způsob provedení zásahu pak ocenil i sám figurant, který působí jako jeden z instruktorů profesionálních hasičů – lezců," dodal Libor Netopil.