Oba obžalovaní se hájili tím, že nešlo o znásilnění, ale o tantrický rituál odháčkování.

„Z velké části odvolací soud potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně, jen ve výroku změnil právní kvalifikaci. Podle vrchního soudu obžalovaní nikoliv využili bezbrannosti poškozených, ale užili proti nim násilí tím, že je úmyslně uvedli do stavu bezbrannosti, aby na nich mohl obžalovaný provést soulož,“ uvedl ve čtvrtek pro Deník mluvčí vrchního olomouckého soudu Stanislav Cik.

Původně byla dvojice souzená ze sedmi znásilnění, Soudu se však podařilo prokázat znásilnění jedné studentky, za což byli pravomocně odsouzeni. Dobeš byl odsouzen k 5,5 a Plášková k 5 letům vězení.

K výkonu trestu dosud nenastoupili, protože jsou stále zadrženi ve filipínském detenčním zařízení v Manile. Na Filipínách předtím oba delší dobu žili.

Ostatních sedm případů soud odložil pro bezúčelnost. Jenže to se obžalovaným nelíbilo.

„Chtěli očistit své jméno. Prostřednictvím svých obhájců proto podali podnět k novému hlavnímu líčení.,“ vysvětlila pro Deník mluvčí společnosti Cesta Guru Jára Dagmar Světlovská.

V tomto líčení je však na konci března loňského roku krajský soud ve Zlíně uznal vinnými ze šesti dalších znásilnění studentek školy Poetrie. Rozhodnutí soudu potvrdil nyní Vrchní soud Olomouc.

Cvičení krajských hasičů na slepém rameni řeky Moravy v Otrokovicích.
Hasiči cvičili na zamrzlém ledě. Podle nich mnozí lidé nedokáží posoudit rizika

„Celá věc skončí jednou u Evropského soudu pro lidská práva. Obžalovaným bylo odepřeno právo na spravedlivý proces,“ uvedla k rozsudku VS Olomouc Dagmar Světlovská s tím, že Dobeš i Plášková se domáhali toho, aby mohli z Manily vypovídat prostřednictvím videokonference.

Na to soudy v Česku reagovaly prohlášením o jejich statusu uprchlíka.

„Soudy vědí, kde jsou, podle mne s nimi odmítají komunikovat. Za celou dobu co jsou drženi v manilském detenčním zařízení, jim soud neposlal žádnou obsílku,“ připomněla mluvčí Cesta Guru Járy.

Region - Guru Jára - soud – časová osa

2012 - červenec – Obvinění Jaroslava Dobeše (guru Jára) a Barbory Pláškové ze znásilnění 8 žen
2014
- říjen
- Krajský soud v Brně, pobočka Zlín, zahájil soudní řízení, rozsudek 10 let pro guru Járu a 9,5 roku pro Barboru Pláškovou
- listopad - podáno odvolání a vyměněni obhájci ex-offo za současné obhájce  (Michal Krčma – Guru Jára, Petr Drapák – Barbora Plášková)
2015
- 14. dubna
zadržena Barbora Plášková (kojící matka 10 měsíčního dítěte) a odvezena z ašrámu (kláštera Guru Járy) do 1200 km vzdálené Manily do imigrační detenční vazby kvůli zneplatnění jejího pasu
- 15. května byl Guru Jára odvezen z ašrámu a převezen do detence v Manile kvůli neplatnému pasu
- 21. května Vrchní soud v Olomouci zrušil rozsudek soudu ve Zlíně v plném rozsahu a vrátil vše k novému projednání do Zlína.
2018
- leden
- po téměř třech letech čekání se konalo nové líčení u soudu ve Zlíně, soud vynesl rozsudek pouze u 6 žalob na Guru Járu a B. Pláškovou, u zbylých dvou zastaveno stíhání pro neúčelnost. Líčení je vedeno nadále v režimu jako proti uprchlým, přestože je pobyt Guru Járy i B. Pláškové znám (imigrační detence v Manile).
- říjen - odvolací soud u Vrchního soudu v Olomouci vynáší pravomocný rozsudek, pouze v jediném ze 6 projednávaných případů a snížil trest oběma na 5,5 roku, u zbylých 5 případů zastavil stíhání pro neúčelnost.
- státní zástupce nepodal stížnost proti tomuto zastavení stíhání.
- Obhájci podali stížnost proti zastavení stíhání, aby bylo jasně rozhodnuto o nevině Guru Járy a B. Pláškové.
- u jediného pravomocně rozhodnutého případu obhájci podali dovolání k Nejvyššímu soudu, z důvodu, že soud odmítl vyslechnout Guru Járu a B. Pláškovou formou videokonference přestože o to žádali, a nepřipustil žádné svědky obhajoby
2019  - dovolání k Nejvyššímu soudu bylo zamítnuto.
- podána Ústavní stížnost
- září - týden před zahájením nového soudního líčení ve Zlíně byla Ústavní stížnost zamítnuta. přestože existují svědectví, že žena, jejíž znásilnění při tantrické liturgii
- soudní líčení ve Zlíně, při kterém kvůli nutné výměně přísedících, (předešlým vypršel mandát), bylo pouze rozhodnuto, že se nebudou jen číst protokoly z dosavadních soudních jednání, ale celý proces dokazování začal znovu, od začátku.
- březen 2020 – KS Brno, pobočka Zlín rozhodl o vinně ze znásilnění dalších sedmi studentek Poetrie
- leden 2021 – Vrchní soud Olomouc pravomocně potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně.

Proces odháčkování podle obžaloby

Do školy Poetrie byly ženy pečlivě vybírány. Byly vždy rozděleny do skupin podle věku. Ty mladší do šestadvaceti let musely mít blond vlasy, modré oči a vysokou inteligenci.

Těm pak měla podle obžaloby Barbora Plášková nabízet, že je „mistr" odháčkuje z jejich bývalých vztahů, aby se mohly odmilovat a takzvaně jít dál.

Před samotným aktem odháčkování vypily ženy nápoj, po kterém se cítily omámené. Následoval rozkaz Barbory Pláškové, aby se svlékly do spodního prádla.

Lektorky školy pak společně s obžalovanou Pláškovou nutily poškozené do hypoventilačního dýchání, které vedlo k tomu, že ztrácely vědomí nebo nebyly schopny se hýbat.

Při tomto poškozené sexuálně stimulovaly na intimních místech. V tomto okamžiku přicházel Jaroslav Dobeš a prováděl na ženách, aniž by se mohly bránit, krátkou soulož.

Bylo však také mnoho žen, které prostřednictvím internetových portálů i u soudu uváděly, že jim odháčkování pomohlo a zúčastnily se jej opakovaně a také za svým „guru" stojí.

Semináře Poetrie, kde k odháčkování docházelo, se konaly převážně ve Zlíně a na Olomoucku.

Guru Jára měl však takto praktikovat rituál na až tři tisíce ženách napříč celou ČR.