„Už před tím nám byla hlášena asi dvě oznámení na muže, který se obnažuje na ulici, byl zahlédnut například u Domu kultury. Padesátiletý muž byl nakonec zadržen na kroměřížském vlakovém nádraží, odkud byl odvezen na záchytnou stanici," potvrdil ve čtvrtek Deníku ředitel Městské policie v Kroměříži Libor Kubiš.

Dodal, že podobných případů za posledního půl roku naštěstí v Kroměříži mnoho nebylo: jejich počet odhadl maximálně na pět .

„Jednalo se však vesměs o cizí lidi. Tentokrát to byl člověk, který sice není přímo z Kroměříže, ale často se tady pohybuje a je znám jako osoba bez přístřeší," dodal ředitel strážníků.

Případ si následně přebrala státní policie, která jej vyhodnotila jako trestný čin výtržnictví.

„Stalo se to na místě, kde se vyskytuje více lidí. Muž hrubě porušoval morálku a spáchal výtržnost, proto se jedná o trestný čin, za který mu můžou hrozit až dva roky vězení," potvrdila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová

Také státní policie už podle mluvčí měla s mužem co do činění, problémy však začal dělat až nyní po delší době. Mluvčí zároveň připustila, že ačkoli nejsou podobné případy nijak časté, řešili je policisté v regionu už v minulosti.

„Podobný případ se stal například loni, kdy policisté pronásledovali výtržníka v Podzámecké zahradě. Ujížděl na kole, ze kterého nakonec spadl a zranil se. Případ exhibicionismu jsme nedávno řešili také v Holešově," dodala Simona Kyšnerová.

Exhibicionismus je odborné popsán jako psychická potřeba a typ chování zahrnující vystavování částí těla, které by měly být za normálních okolností zakryté, jiným lidem. Cílem je obvykle získání výstřední přízně, obvykle alespoň zčásti se sexuálním podtextem.

Podle ředitele psychiatrické nemocnice v Kroměříži Petra Možného nelze obecně říci, co pachatele k takovým činům vede. „Je to u každého člověka individuální. Je potřeba s ním promluvit a poznat ho, abych zjistil příčiny takového chování," vysvětlil psychiatr.

Míní ale, že není třeba se takových případů obávat více než je zdrávo: s nadsázkou dodal, že v naší kultuře je člověk, který je odhalený, obvykle podstatně méně nebezpečný, než ten oblečený.

„Nahý u sebe například nemůže skrývat nějakou zbraň, oproti tomu u oblečeného člověka nikdy nemůžete vědět, co má například schováno v kapse," dodal Petr Možný.