"Během obou volebních dnů bylo vyhlášeno mimořádné bezpečnostní opatření, které začalo půlhodinu před otevřením volebních místností pro voliče, tedy v pátek 23. května ve 13:30 hodin," uvedl zástupce ředitele MPZ Pavel Janík.

Hlídky podle něj za oba dny uskutečnily 841 kontrol volebních místností a jejich okolí, na nichž se podílelo 32 strážníků.

"Dohled byl zaměřen především na dodržování veřejného pořádku a nebyly během něj zaznamenány žádné problémy, které by mohly narušit řádný průběh voleb," přiblížil Pavel Janík.

Mimořádné bezpečnostní opatření zlínské městské policie však přivedlo za mříže čtyřicetiletého Zlíňana, na kterého byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Toho spatřila jedna z hlídek MP Zlín v okamžiku, kdy směřovala k noční kontrole volebních místností v okrajové části Zlína.

"Pravdou ovšem je, že dotyčný sám upoutal pozornost hlídky, když se hodinu a půl po půlnoci pohyboval na poměrně frekventované silnici na neosvětleném bicyklu. Na něm měl namířeno k nedaleké benzínce, kde chtěl svému kamarádovi zakoupit cigarety. Bez těch se tak nakonec musel kamarád obejít, neboť hledaného muže předali strážníci do rukou republikových policistů," popsal zástupce ředitele zlínských strážníků.

V sobotu 24. května ve 14 hodin pak proběhlo uzavření volebních místností, ale bezpečnostní opatření městské policie se protáhne až do sobotních večerních hodin.

"Zpracování volebních výsledků se totiž uskuteční v budově zlínské radnice, před níž strážníci monitorují a usměrňují příjezd vozidel okrskových volebních komisí," vysvětlil Janík.