Proto doporučujeme zavírat okenice a používat dobré zámky a mechanické zabezpečení dveří. Pokud je to možné, pořídit mříže do oken a elektronické zabezpečení,“ uvedla mluvčí policie Simona Kyšnerová. Když jsou však zloději dostatečně zruční a přes zabezpečení se dostanou, je dobré co nejvíce eliminovat možné úlovky.

„Samozřejmě je velkým lákadlem elektronika nebo starožitnosti,“ pokračuje Kyšnerová, která však připouští, že pachatelé nepohrdnou ani alkoholem, oblečením či pracovním nářadím.

Mimo zabezpečení proti vniknutí do chat a chalup je třeba, aby majitel myslel i na případ, že se bohužel stane obětí zločinu. Aby škody byly minimální, je dobré mít majetek řádně pojištěný a pro tento případ mít také pořízenou fotodokumentaci všeho dražšího vybavení.
Ani policie nespí. V období mimo chatařskou sezonu zvyšují strážci zákona svou hlídkovou službu v těchto oblastech. „Nedohlížíme jen na klid, ale kontrolujeme taktéž, zda jsou chaty řádně zabezpečeny, případně narušeny. Při preventivních akcích někdy používáme také služební psy a koně,“ prozradila Kyšnerová.