I když ve věci stále nepadl rozsudek, přesto již dnes zazněly závěrečné řeči. Státní zástupce Leo Foltýn navrhl pro obžalovaného trest odnětí svobody v délce 6–7 let, naproti tomu jeho obhájce Marek Freund jen 30 měsíců. Obžalovaný je v případě prokázání viny ohrožen sazbou 5–12 let nepodmíněně.

U soudu svou vinu doznal částečně. „Můj klient je vinen, že fyzicky napadl poškozenou údery rukou do obličeje a hlavy, k tomuto se přiznal. Svého jednání vždy litoval a omluvil se poškozené," přednesl ve své závěrečné řeči Freund. Podle něj se skutek vydírání a znásilnění nikdy nestal. „Šlo o ublížení na zdraví," snažil se přesvědčit soud obhájce.

Tomáš Zahradník byl v minulosti čtyřikrát soudně trestán za loupeže, výtržnictví a násilný trestný čin. V době, kdy se měl na poškozené M. Z. dopouštět vytýkaného jednání, byl v podmínce. To ve své řeči zdůraznil žalobce s tím, že trestní minulost je pro obžalovaného přitěžující okolností.

Advokát Tomáše Zahradníka poukázal na to, že poškozená věděla o podmínce, a proto jednala účelově. „Vše si vymyslela, aby se mému klientovi pomstila," hájil svého mandanta Freund. „Jejich soužití bylo „italské", bouřlivé hádky, milování a usmiřování. Nejprve padla facka a pak pusa. To byl jejich způsob života," popsal vztah dvojice obhájce s tím, že i poškozená Tomáše Zahradníka fyzicky napadala.

Údajně to měla být ona, kdo žárlil, vyvolával hádky a konflikty. „Proč tedy obžalovaný s poškozenou nadále setrvával ve vztahu a neodešel, vždyť na něj děvčata „stála frontu" ?" ptal se státní zástupce.

Dle jeho vyjádření mu sociální skupina, kde se Zahradník pohyboval, moc nesvědčila, přesto v ní zůstal a zapadl do ní. „Poškozená přesně ví, jak se pohybovat i na hraně. Na druhou stranu žaloba nemůže zpochybnit posudky znalců," připomenul žalobce. Obžalovaný se vytýkaného jednání měl dopouštět na poškozené M. Z. z Kroměříže v období od loňského začátku března do poloviny dubna. 15. dubna ji měl fyzicky napadnout, škrtit ji, vyhrožovat jí se slovy, že když ji nebude mít on, tak žádný, a držet jí nůž pod krkem. Poté měl ve fyzickém napadání pokračovat, odtáhnout dívku za vlasy z kuchyně do obývacího pokoje, zde ji povalit na pohovku, kleknout na ni a pokračovat v bití pěstmi do hlavy i fackování. Po několika hodinách teroru ji měl obžalovaný i znásilnit. Tímto jednáním utrpěla poškozená poranění hlavy a oka. Dle psychologů trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Právě tento následek se snažil vyvrátit obžalovaný u soudu. „Klientovi hrozí trest za těžké ublížení na zdraví a tím je posttraumatická stresová porucha. Jenže o tu se jedná tehdy, pokud omezuje člověka v běžném způsobu života," uvedl obhájce Tomáše Zahradníka. Předvolaní svědci, kteří ve středu u soudu vypovídali, mluvili o tom, že poškozená se pár dní po incidentu zúčastnila večírku s jiným mužem, kde byla veselá, normální žena.

V závěru jednání se poškozená vyjádřila k navrženému trestu pro obžalovaného. „I když to, co mi způsobil, mě dostalo psychicky na dno, přesto se mi navržený trest zdá přísný. Má malého syna, který by tak vyrůstal bez otce," řekla tiše poškozená.

Také obžalovaný projevil ve své řeči lítost. „Je mi líto, že jsem sáhl na ženu, je to ubohost. Chtěl bych se ti tady přede všemi omluvit," pronesl k poškozené. Další líčení je naplánováno na 4. května, kdy má zaznít rozsudek.