Vězení tak nyní hrozí nejenom dvěma studentkám ze Vsetínska, ale mladíkům z Kroměřížska a muži ze Slovácka.

Ti všichni si totiž kopírovali peníze, které pak udávali v obchodech. Kriminalistům se všechny tyto padělatele podařilo v tomto týdnu zadržet a usvědčit. Podle policie počet těchto případů roste, a zvláště u mladých lidí.

Pizza, šampaňské, cigarety, vodka a nebo odvoz taxíkem. To vše si do sytosti užívala jednadvacetiletá slečna společně se svou o dva roky mladší kamarádkou ze Vsetínska. Starší z nich napadlo, okopírovat si na tiskárně svých rodičů svou první vydělanou dvoutisícovku. A hned napoprvé se jí zdařil poměrně kvalitní padělek.

S ním se pak jela do Vsetína pochlubit své kamarádce. „Ta však po snadných penězích toužila možná ještě více, a tak se obě dohodly, že zkusí falešnou bankovkou něco zaplatit. V jednom ze vsetínských podniků udaly nakopírovanou dvoutisícovkou za dovezenou pizzu. Prošlo to bez problémů. Zbytkem vrácených peněz společně se sedmnáctiletým přítelem jedné z nich prohýřily ve vsetínské diskotéce celou noc,“ popsal první případ mluvčí krajské policie Aleš Mergental.

A protože obvykle s jídlem roste chuť, začala devatenáctiletá studentka pobízet svou starší parťačku, ať natiskne další peníze. Na světlo světa přišly další dvou i jedno tisícikorunové bankovky. „Dívky je samy nebo spolu s přítelem udaly do oběhu v Hovězí a v Bystřici pod Hostýnem. Celkem si užily věcí za nejméně deset tisíc nakopírovaných korun,“ podotkl mluvčí. Dodal, že tuto středu kriminalisté obě mladé ženy zadrželi a umístili je do cel.

U devatenáctileté pachatelky našli kriminalisté v její peněžence další dvě padělané dvoutisícikorunové bankovky.

„Při domovních prohlídkách policisté zajistili jak multifunkční tiskárnu, šest padělaných bankovek, tak další věci, které souvisely s výrobou padělků. Obě dvě, i se sedmnáctiletým přítelem, jsou podezřelé ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění peněz, za což jim ze zákona hrozí až osm let vězení,“ upozornil Mergental.

Na stejně dlouho dobu do vězení může jít i další mladí padělatelé, které rovněž v tomto týdnu odhalili kriminalisté. „Prvotními impulsy k těmto případům byly dvě tisícikorunové bankovky zajištěné v restauracích v Bystřici pod Hostýnem a falešná tisícikoruna, kterou platil muž v pokladně vlakového nádraží v Uherském Brodu,“ popsal další úspěch policistů Aleš Mergental.

Bystřickým kriminalistům padělatelé spadli přímo do klína. Za vším stála trojice hochů od šestnácti do osmnácti let. A důvod jejich počínání? Neměli na automaty. „Prozatím se nám podařilo prokázat, že na tiskárně rodičů vyrobili a použili nejméně čtyři falešné tisícikoruny. Kupovali si za ně cigarety, benzin a většinu z peněz naházeli do hracích automatů,“ vyjmenoval dále policejní mluvčí.

V tomto týdnu jim ale jejich plán zaplatit v bistru za jídlo falešnými penězi, nevyšel. „Obsluha přišla na to, že se jedná o padělky a zavolala policii. Mladíci putovali z bistra přímo na policejní stanici. Následovalo zajištění kopírky v bytě rodičů a podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění peněz pro všechny tři,“ řekl mluvčí policie. Dodal, že vzhledem k neplnoletosti některých z pachatelů jim hrozí maximálně polovina trestní sazby, tedy čtyři roky.

To se však už netýká posledního případu, pětatřicetiletého muže z Hradčovic z Uherskobrodska. „Padělanou tisícikorunou chtěl na nádraží platit za lístek domů. Pokladní ale okamžitě poznala, že se jedná o padělek a zavolala na linku 158. Brodští policisté podezřelého muže zadrželi ve vlaku. V jeho domě pak našli padělanou bankovku stejné hodnoty a shodným sériovým číslem,“ poznamenal Aleš Mergental.

Podle vedoucího hospodářské kriminálky policie ve Zlínském kraji Františka Urbánka souvisí zvýšený výskyt padělaných bankovek se stále zdokonalovanými technologiemi, které jsou čím dál víc cenově přístupné běžným domácím uživatelům.

„Zejména dospívající mládež si pak neuvědomuje závažnost celé situace, kdy se rozhodnou bankovky padělat a dát je následně do oběhu. Důsledky jsou pro tyto mladé pachatele dalekosáhlé a velmi nepříjemně mohou ovlivnit jejich další životní cestu,“ zdůraznil závažnost těchto případů kriminalista.