Za vším stojí takzvaný kód IMEI, nebo-li výrobní číslo telefonu. Díky němu totiž mohou policisté přístroj zablokovat u všech operátorů, takže se pro zloděje stane bezcenným.

Paní Anně Novákové z Otrokovic loni v létě ukradl nenechavec celou tašku i se dvěma mobilními telefony. Proto se hned obrátila na polici, aby jí přístroje zablokovali. Avšak nepochodila. „Bohužel jsem k telefonům neměla již účtenky, takže mi nemohli vyhovět,“ svěřila se okradená žena.

Podle zlínské krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové musí každý, komu byl odcizen mobil, kriminalistům prokázat, že přístroj skutečně patřil jemu. „Stačí, aby nám donesl třeba účtenku, krabici nebo záruční list a my mu jeho přístroj bezplatně zablokujeme u všech operátorů,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Bartíková.

Podotkla však, že v případě úplného zablokování mobilu se však již stane i pro policii nedohledatelný. „Proto nejprve po něm pátráme zhruba měsíc a pak doporučujeme blokaci přes IMEI. Telefon lze samozřejmě pak i zase zpětně odblokovat,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Dodala, že tuto službu využívá zhruba devadesát procent lidí, kteří se na policii obrátí. „Každému, komu se pak do ruky dostane takto blokovaný mobil, se mu po jeho zapnutí zobrazí zpráva, že tento telefonní přístroj je Policií České republiky evidován v seznamu odcizených mobilních telefonů a jeho použití je ve všech sítích blokováno,“ uvedla mluvčí.

Upozornila, že proto je třeba být na pozoru i v tom případě, že si člověk kupuje mobil i již použitý. „Ve vlastním zájmu požadujte také obal s uvedeným IMEI a ověřte si, zda telefon není blokován. Stačí odpojit telefon od sítě operátora a po připojení se pokuste mobilním telefonem navázat spojení. Vastník mobilního telefonu totiž nemusel provést zablokování ihned po odcizení,“ radí mluvčí.

Doplnila ještě, že IMEI se dá rovněž zjistit jednoduchým zadáním znaků *#06# a na internetových stránkách policie pak skrze něj zkontrolovat, zda není telefon evidovaný jako odcizený.

Trestnímu stíhání se totiž nevystavují jen zloději, ale i ti, kteří právě kradený mobil mají u sebe.

„Pokud je hodnota telefonu do pěti tisíc korun, jedná se o přestupek, který se řeší pokutou. V případě, že je telefon ohodnocen na více než pět tisíc, pak už jde o trestný čin, za nějž hrozí i dva roky vězení. Nelze si totiž přivlastnit cizí věc,“ podotkla mluvčí Bartíková.