Devíti zadrženým osobám krajští kriminalisté v minulém týdnu sdělili obvinění ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Z nich je stíháno vazebně sedm osob.

Mezi obviněnými byly i dvě ženy a jeden člen skupiny je zadržen na Slovensku. Jedna z žen si již několik týdnů odpykává trest odnětí svobody pro jinou trestnou činnost. Celkem tři osoby jsou stíhány na svobodě. Z celkového počtu zadržených, bylo pět osob ze Zlína.

„V případě prokázání viny hrozí obviněným až osmnáctiletý trest odnětí svobody," uvedl státní zástupce Martin Malůš.

„Jednalo se o jednu z nejrozsáhlejších akci na úseku toxikomanie ve Zlínském kraji," uvedl za krajskou policii náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování Jindřich Kučera. Podle něj skupinu policisté zadrželi na několika místech na Uherskohradišťsku, Zlínsku a Kroměřížsku. Během toho provedli 12 domovních prohlídek a tři prohlídky osobních vozidel.

„Při nich jsme našli kompletní varnu pervitinu včetně chemikálií a předmětů potřebných k výrobě. Také hotový pervitin v hodnotě 300 tisíc korun a rozpracovanou část drogy, ze které mohl být vyroben pervitin v hodnotě 2 milionů korun," popsal Jindřich Kučera.

„Skupina hierarchií, organizovaností i rozsahem byla obdobná jako skupina z roku 2014. Vedl ji 38letý muž z Uherskohradiš­ťska, druhý hlavní obviněný byl také odtud. Hlavní vařiči byli lidé ve věku 28–48 let, jeden několikrát soudně trestaný. Ostatní měli role dealerů, nákupčích drog. Někteří ze skupiny byli sami uživatelé drog," popsal zadržený drogový gang vedoucí odboru obecné kriminality policie Zlínského kraje Petr Petrželka.

Podle něj skupina také vlastnila několik zbraní, které kriminalisté při prohlídkách zadrželi. Do jednoho z bytů musel být přivolán i pyrotechnik, nacházely se zde totiž výbušniny a rozbušky. Zbraně nyní projdou zkoumáním, zdali jsou střelby schopné a jestli s nimi nebyl spáchán trestný čin.

„Během realizace této akce jsme obviněným zadrželi finanční hotovost, vozidla, elektroniku a nemovitost," zmínil Petr Petrželka. Doplnil, že za rozkrytím tohoto gangu je mravenčí práce policistů, které původně na skupinu navedly signály z kriminálního prostředí.

Kriminalista: Musíme být připraveni na vše

 /ROZHOVOR/ Deník se zajímal, jak postupují kriminalisté při odhalování drogové kriminality. O tyto poznatky se podělil vedoucí odboru obecné kriminality policie Zlínského kraje Petr Petrželka.

Jak se policisté na takový zákrok připravují?

Zákrok se připravuje několik týdnů dopředu. Jde o to zkoordinovat činnost mnoha, v tomto případě dvou stovek policistů. Není to jednoduché, musí se připravit, na kterých místech bude zásah,, v jakém rozsahu, kolik policistů půjde do objektu. Musíme znát, kdo se v tom objektu zdržuje, musíme znát co nejvíc podrobností tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví zasahujících policistů. Část policistů o zákroku ví po celou dobu přípravy a zbytek se to dozvídá těsně před provedením zákroku. Pak proběhne porada, kde stanovíme den D a hodinu H, kdy se provádí konkrétní zákrok a zadržení osob.

Chcete říct, že vytipovaný objekt před tím zásahem nějakou dobu sledujete?

Využíváme všechny prostředky, které nám umožňuje trestní řád.

Může se stát, že při zákroku se stane nějaká situace, se kterou nepočítáte?

Může se stát nepředvídatelná okolnost a na tuto musíme být připraveni.

Jaký je osud zabavených drog?

Drogy na základě příkazu státního zástupce nebo souhlasu soudu jsou likvidovány. Jsou spalovány ve speciálně nasmlouvaných spalovnách, kde se provádí likvidace těchto látek.

Sousedé zatčeného: Drogy? To nás nenapadlo

Zlín – „Vždycky to byl hodný a slušný kluk, jako dítě hrál i ve filmu. Nikdy s ním nebyly problémy," tak komentovala sousedka z ulice Svatopluka Čecha ve Zlíně zatčení Petra F. jako jednoho člena zločinecké organizované skupiny, která vyráběla a distribuovala pervitin ve Zlínském, ale i Jihomoravském kraji. Jako první o zátahu policie informoval 7. června veřejnost Zlínský deník, který informace získal od místních obyvatel.

V poklidné ulici Svatopluka Čecha na zlínském Podhoří až do 6. června letošního roku nic nenasvědčovalo tomu, že by z ní byl někdo členem drogového gangu. V brzkých ranních hodinách se zde tento den však objevili policisté v kuklách, s výzbrojí, technikou i zásahovým vozidlem. To nemohlo jinak než vzbudit pozornost jejich obyvatel.

„Vím o tom zásahu policie, vzpomínala po více než týdnu od události místní žena. Rodinu zadrženého Petra F. prý dobře zná.

„Jsou z toho zdrcení, maminka, otec i jeho manželka. Víte, on se teprve před rokem oženil, je to pro ně velká rána," rozmluvila se žena.

Ona, ale i všichni ostatní, kteří se svěřili se svými poznatky, si ale nepřáli uveřejnit své jméno.

„Já vám to řeknu a pak mě ještě někdo zastřelí," vysvětlila své obavy jedna z místních obyvatelek.

I ona rodinu i zadrženého Petra dobře zná a sama nemůže uvěřit tomu, co se děje.

„Ten den jsem nebyla doma, ale vrátila jsem se až odpoledne, až odváželi auta," popisovala.

Doplnila, že se kolem dokola domnívali, že právě vozidla, která měl Petr F. zaparkována u domu, byla důvodem jeho zatčení.

„V první chvíli jsme si mysleli, že je to kvůli taxíkům, které sem dovezli se španělskou značkou černožluté barvy a ty pak nechali přestříkat, tak spíš to nás napadlo, že byly kradené, ale drogy? To by nás vůbec nenapadlo. Vždycky to byl slušný kluk, rodiče jsou bezproblémoví, nevím, kde k tomu mohl přijít. Asi se dal dohromady se špatnými lidmi a ti ho k tomu donutili," myslí si místní.

Největší šok však zažili rodiče mladého muže, kvůli kterému v jejich domě proběhla policejní razie, bydlel totiž s nimi. Několik desítek policistů zasahovalo v ulici kolem jejich domu i uvnitř. Zásah trval do odpoledních hodin. Policie prověřovala a prohledávala i je.

„Nečekal jsem že by mohl být syn do něčeho takového zapletený. Nechme komentáře na pozdější dobu," poprosil otec Petra F. na dotazy. Podle něj policie zabavila auta.

„Nemám k tomu co říct. Nevím, jak nyní synovi pomoci," uvedl jen smutně otec zadrženého Petra.