Deset z nich byli jezdci z ciziny. Jeden z italských účastníků závodů málem přišel o řidičský průkaz. Muž se totiž ve Spytihněvi na Zlínsku řítil téměř devadesátikilo­metrovou rychlostí.

Zatímco v úterý 18. srpna policisté rozdali pokuty čtyřem jezdcům, o den později už jich potrestali dalších deset. „Závodníci si prostě pozor nedávají, a to i přes to, že jsme předem o rychlostních kontrolách informovali pořadatele závodů,“ řekla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Prozatím největším hříšníkem byl italský závodník, který se ve středu proháněl Spytihněví téměř devadesátkou. „Kdyby tuto rychlost překročil byť o jediný kilometr, dopustil by se přestupku, za který hrozí až jednoletý zákaz řízení,“ upozornila mluvčí.

O dvacet kilometrů v hodině překročil rychlost i jeden z českých závodníků, kterého hlídka policistů přistihla v úterý v Zádveřicích-Rakové. Oba muži mohou čekat pokutu i pět tisíc korun, český závodník navíc ztrátu třech bodů.

Policie varuje, že v kontrolách nehodlá ustoupit ani následující dny. „Přestože jde o profesionály, kontroly dodržování maximální povolené rychlosti nehodláme nijak zmírnit. V menších obcích se po ulicích prohánějí děti a jezdí cyklisté, ne všichni z nich jsou schopni na řítící se závodní auto rychle zareagovat,“ upozornila Bartíková. Dodala ještě, že policisté rovněž měřili rychlost i při páteční seznamovací jízdě zlínským městským okruhem. „Zde už však nikdo ze závodníků povolenou rychlost nepřekročil,“ řekla policejní mluvčí.

Samotní pořadatelé soutěže jsou vysokým počtem pokutovaných účastníků značně zklamaní. „Samozřejmě se nám to nelíbí. Všichni jezdci jsou přitom vždy předem seznámeni s tím, že musí dodržovat pravidla jako ostatní účastníci silničního provozu, a to dokonce i při seznamovacích jízdách,“ okomentoval situaci mluvčí Barum Czech Rally Zlín Roman Ordelt.

Nezodpovědné chování závodníků se nelíbí ani lidem. „Není to dobré. To, že jsou na závodech, neznamená, že silnice patří jim. Měli by brát ohledy na ostatní lidi. Navíc by i pořadatelé měli sami přikročit k jejich sankcionování,“ míní Božena Malá ze Zlína.

„Je to obrovská bezohlednost. Nevím, kde přišli na to, že když jsou na závodech, tak si mohou dělat, co chtějí. Co kdyby někoho zabili? Vždyť po venku chodí lidé, kteří ani netuší, že nějaká Barumka vůbec je,“ rozčiloval se zase Jiří Mlčoch.

Závody Barum rally hlídá od včerejšího dne sto padesát policistů a sedm desítek strážníků. Dnes budou hlídky posíleny o dalších padesát strážců zákona. Policii rovněž pomáhají i čtyři motorkáři se speciálními radary, včetně vrtulníku.