Případ z Rymic potvrzuje slova odborníků: rozumnější je raději rychle přivolat policii

Jen pár minut, během kterých nechal opuštěnou svou firmu, se totiž v úterý nevyplatilo sedmačtyřiceti­letému muži z Rymic.„V úterý hodinu po poledni zavolal na policii technik společnosti provádějící vrty, že byl okraden. Pracuje i bydlí v prostorách firmy a po obědě na pár minut odjel,“ popsala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Když se muž vrátil, na dvoře bylo zaparkované auto značky Ford. Všiml si také pootevřených vstupních dveří do budov.„Pojal podezření, že se uvnitř někdo nachází. Vstoupil dovnitř a uviděl cizího muže, který se snažil utéct,“ sdělila Kyšnerová.

Pracovník firmy se ho snažil zastavit a tak došlo k menší potyčce. Neznámému muži se ale podařilo vyklouznout, vyskočil z okna a nasedl do Fordu vedle řidiče.„Okradený chtěl pachatelům zabránit v odjezdu a postavil se před vozidlo,“ vylíčila dramatické chvíle policejní mluvčí. Řidiče to však neodradilo a proti technikovi se rozjel.

„Poškozenému nezbylo, než aby vyskočil na kapotu jedoucího vozidla, přičemž rozbil přední sklo a přepadl přes střechu až na zem. Utrpěl naštěstí je drobné oděrky,“ konstatovala Kyšnerová.

Technik pak uvnitř budovy zjistil, že mu chybí pět set euro a deset tisíc korun a ihned zavolal policii.„Policisté začali po autě pátrat a zanedlouho se jim ho podařilo zastavit v ulici Hulínská v Kroměříži. Ve vozidle se nacházely dvě ženy a dva muži,“ vyjmenovala Kyšnerová.Na muže na místě spolujezdce byl podle mluvčí navíc už před časem vydán příkaz k zatčení. Případem se nyní zabývají kroměřížští kriminalisté.

Ačkoli zákon hovoří o tom, že v některých případech nutné obrany je možné se pachateli postavit, první pravidlo podle odborníků zní: vždy nejprve dobře zvážit své fyzické schopnosti a možnosti.„Pokud jako občan přistihnu někoho při trestné činnosti, mohu jej podle platného trestního řádu omezit na osobní svobodě,“ vysvětlil šéf kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský.Na druhou stranu však podle něj nikdy nelze dopředu vědět, co případný útočník udělá.

Hrdinství proto nedoporučuje ani ředitel bezpečnostní a detektivní agentury Bedea Jan Růžička.„Radím vytočit 158 a zmizet,“ shrnul. Někteří pachatelé jsou totiž podle něj schopni vážně ublížit komukoli a to doslova kvůli pár korunám.„Bývají ve stresu a pod tlakem, o tom, co dělají, neuvažují. Rozhodně je však dobré, pokud si poškozený zapamatuje například poznávací značku auta, znaménko, nebo jizvu. Může pomoci každá drobnost,“ podotkl ředitel.