Muž totiž loni v noci ze 27. na 28. května ze žárlivosti těžce zranil svého dvaapadesátiletého známého nožem a vidličkou. Jen velkou náhodou mu nezpůsobil smrtelná zranění.

Muž byl původně obžalován z pokusu o vraždu, za což mu hrozilo až patnáctileté vězení. Soud ale včera tento trestný čin překvalifikoval jen na ublížení na zdraví. Mimo to byl Hýžďal obžalovaný i z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, protože už několik měsíců před útokem muži psal sms s výhružkou, že ho zabije.

Hýžďal trávil ten večer u své bývalé přítelkyně v Otrokovicích, s níž v té době už chodil napadený muž. Ten však nečekaně v noci přišel domů, kde na něj padesátiletý muž zaútočil. „Nejprve ho napadl pěstmi a pak do něj kopal. Pak ho opět napadl ve spánku. Bodl ho kuchyňským nožem do oblasti ledvin, a když se čepel zlomila, zaútočil na něj vidličkou. Tou ho bodal do obličeje v úmyslu vypíchnout mu oči. Jen přes odpor muže a pomoci ženy nedošlo ke smrtelnému zranění,“ sdělil v obžalobě státní zástupce Roman Kafka.

Hýžďal se včera u soudu hájil tím, že jen bránil svou bývalou přítelkyni, kterou její současný přítel bije. „Několikrát mi psala nebo volala, že ji zmlátil. Já mu tedy napsal, že dokud bude tlouct ji, tak budu bít já jeho. Chtěl jsem ji jen chránit,“ bránil se obžalovaný.

Podle jeho slov právě nadávky a bití byl důvod, proč na muže v květnu zaútočil. „Ten večer jsem se s ní sešel v hospodě. Dali jsme si dvě piva, k tomu dvě vodky a šli na nákup. Vzali jsme i láhev vodky a šli k ní. V noci ale její přítel došel a začal jí nadávat. Ve dveřích jsem mu proto dal facku, která ho poslala k zemi, a tam jsem do něj kopl. Pak jsme ale spolu seděli v kuchyni, pili a tam to vše začalo znovu. Opět jsem ho praštil a on si rozrazil hlavu o linku,“ vypovídal obžalovaný muž.

Protože nadávky muže neustávaly, zaútočil na něj Hýžďal vidličkou, kterou ho bodal. „S tím nožem ale nemám nic společného. Musel ho bodnout někdo jiný. Možná ona,“ pokrčil rameny Hýžďal. Na dotaz soudce Radomíra Koudely, zda je možné, že by si některé události nemusel pamatovat kvůli přemíře alkoholu, muž tvrdil, že opilý vůbec nebyl. „Měl jsem jen ty piva, dva panáky v hospodě a pak u ní jen toho půl litru vodky,“ vypočítal muž.

Napadený dvaapadesátiletý muž však tvrdil něco jiného. „Jen jsem přišel do bytu, tak na mě vystartoval už na chodbě. Přítelkyně musela pak vytírat podlahu od krve. Když mě napadl v posteli, tak jsem tvrdě spal. Ani jsem nevěděl, že mám v zádech nůž. Probudilo mě až bodání vidličkou. Křičel na mě, že mi vypíchne oči,“ tvrdil u soudu. Na ženu prý však nikdy ruku nevztáhl. „Podle mě žárlil, že jsem mu ji přebral,“ mínil svědek.

Hýžďala se však bál už delší dobu. „Psal mi sms, že mě zabije,“ podotkl napadený. Slova svého druha potvrdila i jeho přítelkyně, v jejímž bytě se vše strhlo. „Byla jsem zrovna na záchodě a slyšela křik. Vyběhla jsem, a když uviděla, co se děje, Hýžďalu jsem vyhodila. Dala jsem mu pak ještě dvě stovky,“ uvedla žena. Pak prý zavolala policisty. Ti Hýžďala ještě tu noc zatkli v jednom otrokovickém baru.

Podle lékařského znalce Jiřího Tesaře, stačilo málo a nůž mohl zasáhnout ledviny nebo přívodní cévy, které k ní vedou. „Pak by tak do tří minut došlo k vykrvácení. Nůž byl však asi čtyři centimetry hluboko,“ sdělil znalec. Podle něj však běžné vražedné útoky směřují do srdce, břicha nebo krku. „Nebývají tak často do zad,“ konstatoval lékař.

A právě i tvrzení lékaře bylo jeden z mnoha důvodů, proč při závěrečné řeči státní zástupce navrhl, aby senát pokus o vraždu překvalifikoval na ublížení na zdraví. Pro Hýžďala pak navrhl tříleté vězení, nevyloučil však i podmíněný trest. K tomuto trestu se přikláněla i obhajoba. Ke stejnému závěru pak došel i senát. „Výsledky dokazování nesvědčily o tom, že měl obžalovaný úmysl usmrtit, ale spíše ranit. Neútočil na oblast srdce ani krku, ale na dolní polovinu zad. Pak v útoku pokračoval vidličkou s tím, že mu chce vypíchnout oko, ne ho zabít,“ vysvětlil důvody rozsudku Koudela. Mimo pětiletou podmínku se má však Hýžďal vyhýbat i nadměrnému požívání alkoholu.

Rozsudek není pravomocný. Obhajoba i státní zástupce si vzali lhůtu na rozmyšlenou.