Přestože i policisté potvrzují, že odstranění dopravních značek může být nebezpečné, ve většině případů se vandalské chování podaří jen pokutovat.
„Svým způsobem je to nebezpečné. Dokazování trestného činu je však v takových případech velmi složité,“ osvětlila současné možnosti Jitka Zámečníková, hradišťská policejní mluvčí.

Podobné chování je podle mluvčí přestupkem proti majetku, za který hrozí případným pachatelům pokuta do patnácti tisíc korun.
Bohaté zkušenosti s takovým chováním mají silničáři. Ti vyvrácené patníky, směrovníky a jiné dopravní značení opravují neustále.
„Stává se to poměrně často. Lidé rádi zkouší, jak jsou značky pevné. Opětovné osazení a oprava jednoho kusu přijde přibližně na sedm set korun,“ komentoval případ Rostislav Buchtík, ředitel podniku Správa a údržba silnic Slovácka.

Svůj kritický postoj k takovým projevům vandalismu neskrývají ani sami šoféři. „Po této trase jezdím denně do práce, a proto vím, co si tam mohu dovolit. V případě stovek kamionů, které tudy projíždějí, je taková značka důležitou informací. A pokud je povalená, k neštěstí může být jenom kousek,“ naznačila například Jana Beníčková z Bánova. (pb, zam