Muž se totiž nechal zlákat pokušením nahlédnout do e-mailové schránky své přítelkyně. Vedly ho k tomu obavy z toho, že dívka jeho srdce si našla jiného muže.

„Rozhodl se proto své pochyby prověřit. Neoprávněně překonal zabezpečení systému a vstoupil do její e-mailové schránky. Využil přitom informace získané ve společném vztahu. Poté si poštu přečetl,“ popsala událost kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Ze zpráv mladík zjistil také údaje pro přístup k jejímu ICQ. „Otevřel i tento software a krátce komunikoval pod identitou své přítelkyně s jejími známými,“ objasnila Kyšnerová.

Muž tím ale porušil listovní tajemství. A že to není žádná legrace potvrdil i jeden k kroměřížských právníků Radek Vondráček. „U soukromé korespondence je to jasná záležitost: Nikdo cizí ji nesmí číst,“ potvrdil v pondělí Deníku právník.

Názory se ale podle něj rozcházejí u firemní korespondence. „Zaměstnanec totiž zpravidla využívá firemní počítač, hlásí se pod firemní adresou, během pracovní doby by měl proto vyřizovat pouze pracovní korespondenci,“ míní právník.

A kontrola? Podle Vondráčka je rozhodně na místě. Měla by se ale raději omezit na čtení odkud a kam zprávy míří než jejich obsahu.

Podobný názor má i ředitel divize Patro hulínské společnosti NWT Marek Nováček. „Podle mě je zcela v pořádku, když zaměstnavatel zkontroluje korespondenci pracovníků. Měl by mít právo na kontrolu i případný postih,“ komentuje Nováček s tím, že pracovníci skutečně občas mají tendenci rozesílat nejrůznější osobní maily.

„Nikdo by nechtěl odměňovat člověka, který si místo práce třeba čte. Tahle rovina je ale bohužel u pracovníků občas špatně vnímána,“ řekl ředitel a přiznal, že i on, i když prý velmi zřídka, namátkové kontroly provádí.

„Tyhle záležitosti ale spíš posuzuji podle výkonu. Pokud lidé odvádějí dobrou práci, nevidím problém v tom, když čas od času pošlou kamarádovi vtip. Horší je to u pracovníků, kteří místo práce posílají maily a výsledky za nimi nejsou vidět,“ nastínil Nováček.

Dodal, že všichni jsme ale jenom lidé a uznal, že každý si potřebuje občas zařídit něco osobního. „Důležité je znát hranici, kam zajít a posoudit poměr s výkonem. Pokud to někdo neakceptuje, měl by být přiměřeně potrestán,“ shrnul ředitel.

Čtení cizích dopisů či e-mailů se asi nelíbí nikomu. Výjimkou není ani Hana Kačenková z Kroměříže. „Rozhodně mi takové věci vadí,“ potvrdila s tím, že pokud by něco podobného potkalo ji, rozhodně by si to nenechala líbit.