Je rozhodnuto! Prezident republiky Petr Pavel podepsal novelu zákona o silničním provozu, která začne platit od 1. ledna příštího roku. Novela zjednodušuje i zpřehledňuje bodový systém a zpřísňuje sankce za nejzávažnější a nejnebezpečnější přestupky.
Zároveň na naše silnice přináší dvě důležité novinky – možnost řídit auto od 17 let pod dohledem mentora a řidičák na zkoušku po dobu 2 let od získání prvního řidičského oprávnění.
Jaké chyby dělají nejčastěji mladí řidiči? Podívejte se na video:
„Nový bodový systém se od začátku příštího roku dotkne milionů českých řidičů. Díky přehledně nastaveným pravidlům jasně rozlišíme závažné přestupky, které budeme postihovat přísněji. Naopak za menší prohřešky řidiči nezaplatí na pokutách tolik. Cílem je citelně postihovat vědomé porušování předpisů, které ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Tři sazby bodů podle závažnosti
Bodový systém se dočkal největší aktualizace od svého zrodu v roce 2006. Nově budou oproti nynějším pěti různým sazbám pouze tři sazby bodů podle závažnosti, a to 6, 4 a 2 body. U závažných přestupků se zvyšují sazby blokových pokut na místě, které už nebudou moci být jen symbolické. Ve správním řízení se zvyšují horní hranice sazeb pokut tak, aby bylo možné přihlédnout k vysoce nebezpečnému chování v silničním provozu. U závažných přestupků se prodlužuje i doba, po kterou řidič nesmí řídit.
Dejte si pozor také na odmítnutí dechové zkoušky na alkohol či blokování provozu nesprávným parkováním. Podle Ministestva dopravy v případě překážky v provozu hrozí na místě sankce 2 500 až 3 500 korun a při odmítnutí zkoušky pokuta až 75 tisíc korun, zákaz činnosti až na 3 roky a záznam 6 bodů. Novela také umožní řidičům na vybraných, přehledných a bezpečných úsecích tuzemských dálnic jezdit za dobrého počasí rychlostí až 150 kilometrů za hodinu.
Řidičák můžete nechat doma
A v čem novela zákona o silničním provozu řidičům život usnadní? Od začátku příštího roku už nebudou muset mít u sebe při řízení v České republice kartičku řidičského průkazu. Při silniční kontrole bude stačit, když prokážou svou totožnost.
„Mít u sebe plastovou kartičku řidičského průkazu bude nutné pouze při cestách do zahraničí. Nic se ale nemění na povinnosti disponovat platným řidičským průkazem,“ informovalo Ministerstvo dopravy. Podle něj úplně stejně odpadá i povinnost mít u sebe v autě osvědčení o registraci vozidla. „Tyto změny původně měly platit od poloviny roku 2025, resortu dopravy se je ale podařilo významně urychlit,“ zdůrazňuje Kupka.
Začínající řidiči
A také dobrá zpráva pro začínající řidiče. Nově budou mít možnost řídit auto od 17 let pod dohledem mentora. Další novinkou je řidičák na zkoušku po dobu 2 let od získání prvního řidičského oprávnění nehledě na věk řidiče. V případě řidičského průkazu na zkoušku jde o preventivní opatření pro začínající řidiče. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně psychologickou přednášku a takzvaně evaluační jízdu.
„Oba tyto nástroje fungují v mnoha evropských zemích, kde prokazatelně přispívají ke snížení nehodovosti u začínajících řidičů. Je nejvyšší čas je začít využívat i u nás,“ připomíná ministr Kupka.