Byť se jednalo o nenápadné příznaky, udělala dobře. Lékař ji poslal na endokrinologii. „Tam zjistili, že mám problémy se štítnou žlázou,“ uvedla. Od té doby užívá jeden lék denně a její stav se stabilizoval. „Musím si ale hlídat i stravu, jinak je mi těžko. Jím především kompoty a piji hodně vody či minerálek,“ dodala Petra.

Medicína se intenzivně snaží nalézt účinnou léčbu na rakovinu.
Nový lék na rakovinu budí obrovské naděje. Nádory zmizely u všech testovaných

Typické „vole“, podle kterého dřív bylo možné problémy se štítnou žlázou poznat, Petra nemá. Nedostatkem jódu, který poruchu způsobuje, totiž už u nás tolik lidí netrpí. „Vyřešilo se to tím, že se jóduje sůl. Když ji ale vysypete do dózy a má delší kontakt se vzduchem, jód vyprchá,“ řekl Deníku předseda Sdružení ambulantních endokrinologů Richard Stejskal.

Oteklý eskymák

Jedním z výrazných příznaků porouchané funkce štítné žlázy je podle něj zmiňovaná zimomřivost. „Před dvaceti lety sem přišly první vlny veder. Novinové titulky tehdy odhalily „sněhuláky“, kteří seděli v pětatřiceti stupních na sluníčku a vyhřívali se. S tím, že jim je konečně teplo,“ řekl Deníku.

Člověka se sníženou funkcí štítné žlázy lékař poznal už ve dveřích ordinace, protože měl obličej „oteklého eskymáka“. Jeho tělo totiž zadržovalo tekutiny, které prosákly do různých tkání. Tito lidé byli zpomalení, usnuli třeba v půli pracovní porady. „Nevadilo jim to, ale okolí tím trpělo,“ řekl Stejskal.

I takto na první pohled poznatelných pacientů ale ubylo. Nemoc je totiž často zachycena už v zárodku. „Když se člověk jednou za dva roky vydá na preventivní vyšetření, lékař ho většinou pošle na krevní zkoušky,“ řekl Stejskal. Ty odhalí i náznaky budoucího onemocnění a praktik pacienta odešle k endokrinologovi.

Potíže po chřipce

Problémy se štítnou žlázou jsou nejčastějším autoimunitním onemocněním. V Česku se s ním léčí přes 620 tisíc lidí a další desítky tisíc o něm dosud neví. Stejskal lidem doporučuje, aby navštívili lékaře kupříkladu i tehdy, když se nemohou dát dohromady pro viróze. Jak se totiž organismus brání, zintenzivní autoimunitní projevy. „Covid to kupodivu tolik nedělal, ale u chřipek se to stává,“ řekl.

Tinnitus se vyskytuje u lidí takřka všech věkových kategorií
Tinnitus aneb Vetřelec v hlavě. Stěžovaly si na něj už starověké civilizace

Čím dřív lékař sníženou funkci štítné žlázy zachytí, tím líp. Proto je dobré jít na vyšetření i při dalších možných příznacích – zhrubnutí hlasu nebo zácpě. Podle předsedy České endokrinologické společnosti Michala Krška po nastavení správné léčby příznaky vymizí do osmi až dvanácti týdnů. Vedle snížené funkce trpí někteří lidé i její zvýšenou funkcí. „Pro tu je typické pocení, bušení srdce nebo průjmy,“ řekl Kršek.

Nejlepší je samozřejmě onemocnění štítné žlázy předejít. Nestresovat se a nezapomínat na konzumaci mořských ryb. „A zároveň to nepřehánět s různými potravinovými doplňky obsahujícími jód. Jeho náraz je pro štítnou žlázu také nepříjemný. Je zvyklá pracovat s jeho nedostatkem. Takže důležité je dodávat jí ho přiměřeně,“ uvedl Stejskal.

Typické příznaky snížené funkce štítné žlázy: Suchá kůže, hrubší hlas, zácpa, zimomřivost, slabost svalů, únava.

Typické příznaky zvýšené funkce štítné žlázy:
 Pocení, bušení srdce, průjmy.