O taj-či se někdy spekuluje, zda jde o filozofii, nebo o cvičení. Pochází z Číny a původně šlo o staré bojové umění. Jeho prvotním posláním byla obrana před protivníkem. Podobně jako čínská tradiční medicína vycházelo z principů taoistické filozofie, jejíž podstatou je splynutí s přírodou, snaha pochopit ji.

Psychosomatická medicína se zaměřuje na onemocnění, při nichž hraje hlavní roli psychika
Psychosomatická medicína: může pomoci, když je příčina problému neznámá

Dnes jde ale o cvičení nesoutěživé, které má většinou pomalé tempo. Za jeho tvůrce je považován taoistický filozof Čang San-feng, který vytvořil celý cvičební systém. V překladu znamená taj-či Pěst velkého předělu nebo také Pěst nejzazší konečnosti.

Zní to možná děsivě, ale rozhodně se nemusíte bát, jde o cvičení mírumilovné, které posiluje tělo a pěstuje ducha.

Co mi může dát?

Možná patříte mezi lidi, kteří žijí velmi hekticky, drtí je stres a nemají čas na odpočinek. Nebo máte za sebou „pestrý“ život, nyní se cítíte nekomfortně, špatně spíte a psychicky strádáte. Pak právě pro vás je taj-či ideální. Jeho výhodou je, že ho zvládnou nejenom mladí lidé, ale i starší a dokonce i ti s nějakým handicapem.

Existuje dokonce i sestava pouze pro horní část těla, která svědčí lidem na vozíčku. Vynikající je také jako prevence stařecké demence, procvičuje totiž paměť a soustředění, navíc zlepšuje psychiku, zmírňuje dokonce i deprese.

Bylinkářka Monika Golasovská Čechová
Příroda nabízí to, co potřebujeme, říká bylinkářka Monika Golasovská Čechová

Jeho výhodou je také to, že se naučíte správně dýchat, správně stát i správně zatěžovat tělo. Taj-či doporučují lékaři jako doplněk k rehabilitacím a pro zlepšení zdravotního stavu u řady nemocí, jako jsou například choroby srdce, plic nebo zraku. Může vás zbavit migrény, bolestí kloubů i ztuhlosti svalů.

Pomalu zpomalte

Tohle cvičení je velmi něžné a pomalé. Nemusíte mít strach z toho, že vás cvičitel bude honit a že po něm budete úplně vyřízení. Naopak, nabije vás energií.

Lekce vypadají jako když cvičíte ve vodě. Pohyby na sebe navazují, všichni kolem vás působí klidně a soustředěně. Vše plyne a vše má svůj důvod. Svaly musejí být uvolněné, břicho, hrudník i ramena. To vyžaduje velké soustředění. Abyste zvládli všechny navazující pohyby, musíte zapojit paměť a přitom zapomenete na všechny tlaky a stresy.

Základní postoj s mírně pokrčenýma nohama a podsunutou pánví není možná úplně komfortní, nohy rychle začnou bolet a brzy po nich i celé tělo, ale když se ale dál soustředíte na klidné pohyby a dech, od bolesti se odpoutáte a zaplaví vás vlna příjemných pocitů. Člověk při cvičení zharmonizuje tělo i mysl, což působí blahodárně a účinně i v boji proti vnitřnímu nepříteli, zasutým strachům a nejrůznějším obavám.

Syndrom vyhoření
Zásadní rady, jak nevypustit duši

„Cvičení mi kompenzovalo touhu být ve všem první, což obnášela moje profese,“ vzpomíná herečka a zpěvačka Zora Jandová na své začátky s taj-či. Že jí šlo dobře, ukázala v roce 2001, kdy na mistrovství světa skončila sedmá, z Evropanek nejlepší. „Akorát bylo nutné jednoho dne trochu přibrzdit, aby mě právě ono nesoutěžení nepřipravilo o práci,“ upozorňuje s úsměvem na drobné „úskalí“ této filozofie.

Zásadní je dýchání

Podle principů čínské medicíny je celé lidské tělo protkáno sítí energetických drah, meridiánů, přičemž každičký orgán v těle má ten svůj. Taj-či s těmito vnitřními drahami pracuje, navíc s vědomým dýcháním. Čím pomaleji se při cvičení pohybujete, tím snadněji a s lepším výsledkem se energie dostává tam, kde jí je zapotřebí a kam patří.

Učíte se dýchat zhluboka, do břicha, což zrovna my, Evropané, moc neumíme a ani o tomhle způsobu dýchání moc nevíme. Ale možná právě vy budete mezi těmi, kteří ho zvládnou a s ním i celé cvičení.