Miluje rybí polévku, smaženého kapra, bramborový salát i kachnu se zelím a knedlíky. „Někdy uďobnu i trochu cukroví, do některých druhů dávám umělé sladidlo,“ svěřuje se.

Diabetem 2. typu v Česku trpí asi jeden milion lidí. Každoročně jich přibývá třicet tisíc, přičemž ve věku nad pětašedesát má cukrovku každý třetí. Mnoho z cukrovkářů bude, stejně jako Vrbová, o vánočních svátcích v pokušení.

Diabetiků v ČR přibývá asi 30 tisíc každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let.
V Česku přibývají desítky tisíc diabetiků ročně. I kvůli tloustnutí populace

Podle vedoucího diabetologického centra Nemocnice České Budějovice Ondřeje Vrtala je důležité nepřibrat. „Vánoce si diabetici mohou užít dle libosti. Jen je třeba nejíst víc, než jak jsou zvyklí po celý rok. Většina lidí ale o Vánocích víc jí. Aby nepřibrali, musí se tedy i víc hýbat, třeba chodit na procházky,“ řekl Deníku.

Svižné procházky

Jak doplnila internistka z Obezitologického centra – XXL Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Šárka Svobodová, ideální jsou delší procházky svižným tempem. „Výhodou pohybu na čerstvém vzduchu je i to, že se po něm do těla vyplavuje hormon endorfin, který navozuje pocit dobré nálady,“ uvedla.

Také ona se po Vánocích často setkává s tím, že i disciplinovaní pacienti přiberou a mají horší hodnoty glykovaného hemoglobinu než v jiných ročních obdobích. Za řešení nepovažuje absolutně si zakázat oblíbený vánoční pokrm. To totiž vyvolává stres, který cukrovkářům neprospívá. Třeba kapra v trojobalu si tedy výjimečně dopřát mohou. Vhodné je ale z hotového jídla za pomoci papírových ubrousků odsát tuk a sníst menší porci.

Podle psycholožky z Kliniky endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Judity Konečné se počítá každé úsilí. „I sto kroků za den navíc da jedno vyvážené jídlo, na kterém si dám záležet, je větší a cennější než nic,“ popsala. 

Stres ze zákazu konzumace smaženého kapra vyvolá produkci stresových hormonů, jako je adrenalin a další, a ty jdou proti inzulinu, který má za úkol hladinu cukru v krvi snižovat.
Diabetici si o Vánocích smaženého kapra dát mohou, říká lékařka

K Vánocům patří cukroví. Vrtal ale upozornil, že diabetikům neprospívá ani to s umělým sladidlem. „Neexistuje zdravé cukroví. Je v něm mouka. Potřebujeme různé typy masa, zeleninu a vajíčka, pečivo ne,“ řekl. Podle Svobodové je energeticky vydatné i cukroví z celozrnné mouky a rostlinného tuku.

Radí zvolit favorizované druhy, ne vybírat z velkého množství, pak ho totiž člověk spořádá víc. Sladké je podle ní dobré doplnit tvarohem nebo jogurtem, tedy bílkovinou. Ta dokáže lépe zasytit a sacharidy se vstřebávají pomaleji, což je u diabetiků důležité. Pomaleji se jim totiž zvedá hladina glykemie v krvi a tolik nehrozí, že budou mít neodolatelnou chuť na další sladké sousto.

Víno ředit vodou

Jak uvedl Vrtal, pozor si diabetici mají dávat i na alkohol. „I po něm se přibírá,“ upozornil. Za mýtus označil, že v určitém množství alkoholické nápoje prospívají. „Některé jen škodí méně a jiné víc,“ dodal.

To, že pro cukrovkáře není vhodný žádný alkohol, potvrzuje i Svobodová. Přesto má radu pro ty, kteří si ho o svátcích přece jen chtějí trochu dopřát. Nejmenší škodu podle ní napáchá malé množství suchého bílého vína prokládaného většími dávkami vody. „Cílem je vypít alkoholu co nejméně. Variantou je i vinný střik, který ale nemusí vyhovovat každému,“ uzavřela.

Vánoční tipy obezitoložky Šárky Svobodové pro diabetiky:

     - Pravidelná strava
     - Dostatečný pitný režim
     - Užívání léků v konkrétním čase
     - Počítání kalorií a průběžné měření
     - Dobrého pomálu
     - Zvolit si favority mezi cukrovím a doplnit je bílkovinou
     - Když už alkohol, tak víno
     - Pravidelná dávka dobré nálady

Více o tom, jak žít s cukrovkou: www.osladtocukrovce.cz