Jak žít bez bolesti zad:

| Video: Youtube

S příchodem středního věku je pravděpodobnější, že se dostaví záchvaty bolestí v kříži. Paní Martina si to na vlastní kůži vyzkoušela už kolem třicítky. Po porodu druhého syna byl manžel často dlouho v práci a ona se musela postarat o obě malé děti i domácnost. Samozřejmě oba chlapečky často zvedala, nosila a pravděpodobně to nedělala tak, aby to její páteř zvládla. Jednoho dne se ohnula pro nějakou hračku, a už se nenarovnala. Prudké bolesti jí zbavili injekcí až na pohotovosti, kam ji přivolaný manžel musel odvézt.

V určité fázi života postihují záchvaty bolesti v kříži asi čtyři z pěti Američanů, ve stejné míře muže i ženy. U nás to bude stejné, protože české statistiky hovoří až o 80 % procentech populace, která někdy trpí bolestmi zad.

Podle webu HealthHarvard.Edu je u hexenšusu často na vině věk, protože se postupem času kosti a klouby v dolní části zad začnou měnit. Ploténky, což jsou struktury, které slouží jako polštáře mezi obratli v páteři, mají tendenci se opotřebovávat a někdy se rozpadat. Tyto strukturální změny pak způsobují bolest.


Nahrává se anketa ...

Nejčastěji jde o namožení a přetížení

Další příčinou bolesti v kříži, i když se vyskytuje méně často, je vyhřezlá ploténka. Někdy disk tlačí mimo prostor mezi kostmi a stlačuje nerv v místě, kde odbočuje z míchy. Když je postižen ischiatický nerv, který vede do hýždí a nohy, bolest se nazývá ischias .

Většina případů bolesti v kříži ale pochází z namožení nebo podvrtnutí v důsledku nadměrného používání, nezvyklé činnosti, nadměrného zvedání nebo nehody. Namáhané a nedostatečně silné svaly kolem páteře se v nečekané chvíli stáhnou a tlačí na nervy, což zatraceně moc bolí.

Kdy raději se zády k doktorovi?

V řadě případů středně silných bolestí je nejlepším krokem počkat a zjistit, zda bolest sama neodezní. Pokud se bolest po třech až čtyřech dnech nezlepší, pak je čas navštívit lékaře. To samozřejmě neplatí pro případy, jaký prožila paní Martina, kdy se člověk prostě už nenarovná. Tehdy musí k lékaři okamžitě.

Dobrou zprávou je, že ve většině případů bolest v dolní části zad úplně odezní během několika týdnů a jen zřídka je způsobena něčím vážnějším, dodává fyzioterapeutka Lyndsay Hirstová na webu Netdoctor.co.ukPro některé lidi to může být ale přetrvávající problém, který bohužel ovládá celý jejich život. Jak si tedy od bolesti co nejvíce odpomoci?

Okamžitá terapie teplem

Terapie teplem je to nejjednodušší, co lze hned doma udělat. Pokud postižené místo zahřejete, cévy v něm se začnou rozšiřovat, krev proudí rychleji a zásobuje tuto oblast kyslíkem a živinami. Zrychluje metabolismus a odpadní látky rychleji odchází z těla. Nemocná tkáň se tak rychleji regeneruje, bolest povoluje. „Vhodné jsou například hřejivé náplasti, které po přiložení na postižené místo uvolňují účinné látky a ulevují od bolestí,“ radí lékárnice Markéta Lopourová.

Náplasti se aplikují na mýdlem omyté a suché místo. Po sejmutí z ochranného krytu se přiloží na postižené místo a lehce přitlačí. Dobu působení respektujte podle přiloženého návodu, stejně jako opakované přikládání.

Oblíbené bývají také nahřívací polštářky, které bývají vyplněné bylinkami a stačí je zahřát v mikrovlnné troubě. Polštářek nebo domácí zábal z teplého ručníku nechte působit zhruba kolem dvaceti minut. Na postižené místo lze přiložit rovněž teplý termofor.

Použití léků proti bolesti

Nesteroidní protizánětlivé léky, kterým se také říká nesteroidní antirevmatika, by měly mírnit akutní středně silnou bolest. Někteří lidé preferují paracetamol nebo kombinaci léků proti bolesti paracetamolu a kodeinu, oblíbené jsou také léky s ibuprofenem a další. Je dobré poradit se s praktickým lékařem, protože dlouhodobé užívání těchto léků může mít nežádoucí účinky.

Když spíte s bolestmi zad, můžete mít často pocit, jako byste spali na posteli s hřebíky. Nemluvě o tom, že špatná poloha při spánku může zhoršit jakoukoli bolest, kterou v současnosti máte.

Pokuste se uvolnit tlak ze zad. Lehněte si na bok, s polštářem mezi nohama, aby byla vaše páteř v neutrální poloze. Pokud si chcete lehnout na záda, přizvedněte si nohy vsunutým polštářem pod kolena.

Zapracujte na svém držení těla

Špatné držení těla je jednou z nejčastějších příčin bolestí zad. V průběhu času špatné držení těla vytváří rostoucí množství tlaku na struktury páteře, což leckdy vede k přetrvávajícím bolestem zad.

Fyzioterapeuté radí nezůstat ve stejné pozici příliš dlouho. Ať už sedíte na židli doma nebo u svého stolu v kanceláři, je důležité neustále měnit polohu, dělat si časté přestávky a pohybovat se, abyste předešli ztuhnutí zad. Klíčové je také průběžné jemné protahování.

Rozhýbej si ráno ztuhlá záda:

K odpočinku přidejte pohyb

Dříve jsme lidem se špatnými zády radili, aby si odpočinuli, píše se na webu Netdoctor.co.uk, ale často je nyní vhodnější se snažit co nejlépe hýbat. Je to prevence toho, aby se svaly nenapínaly a vy kvůli bolesti nezaujali na dlouhou dobu nepřirozené polohy.

Odpočinek na lůžku může být ale stále užitečnou úlevou od bolesti dolní části zad, zvláště pokud je bolest tak silná, že člověka bolí sedět nebo stát. Zkuste ale ležení omezit na pár hodin v kuse, a ne déle než jeden nebo dva dny.

Nesmíme zapomenout na psychosomatiku, tedy na to, že psychický stav člověka leckdy ovlivňuje ten fyzický a naopak. Mějte na paměti, že bolesti zad jsou zřídka způsobeny vážnou nemocí a obvykle se vyřeší během několika týdnů. Nebuďte tedy ve stresu, snažte se myslet pozitivně a naplánujte si, co po odchodu bolesti uděláte pro svá záda, aby už nebolela.