V ČLÁNKU NAJDETE
Přítomnost určitého množství plynů ve střevech je běžná. „Člověk vytvoří přibližně půl litru střevních plynů za den a v průměru si od nich uleví asi čtrnáctkrát denně,“ uvádí internetová encyklopedie Wikipedia. Nadměrné zvýšení jejich množství však způsobuje nepříjemné pocity tlaku, plnosti, nafouknutí, kručení ve střevech a bolesti břicha.
Lidé, kteří trpí uvedenými zažívacími potížemi, mají sklon přestat jíst i pít. Podle odborníků to není správná cesta. „Správná kombinace živin a hydratace může ve skutečnosti pomoci, aby nadýmání odeznělo rychleji, než kdybyste se vyhýbali jídlu nebo pití úplně,“ upozorňuje wellness magazín Shape.
Populární banány:
Jaké jsou příčiny plynatosti
„Za nafouklé břicho a plynatost může nejčastěji hltání, spěch, mluvení při jídle nebo když současně s jídlem konzumujeme větší množství nápojů,“ uvádí odborníci z lékárny Dr. Max.
Obtíže podle lékárníků často způsobuje - kromě těžce stravitelných a smažených jídel - i nadbytek pečiva, luštěniny, mléčné výrobky a sycené nápoje. Když se k tomu přidá stres, nedostatek pohybu a špatný pitný režim, je jasné, že by se člověk měl nad svými stravovacími návyky a celkově životním stylem vážně zamyslet.
Nadýmání, které postihuje častěji ženy než muže, bývá také vedlejším příznakem chorob zažívacího ústrojí. Těmito nemocemi jsou například zánětlivé onemocnění střev, syndrom dráždivého tračníku nebo zácpa.
Jak pomůže při nadýmání banán
Banány obsahují hodně draslíku, díky kterému pomáhají při nadýmání a střevních křečích. Přispívají k vyplavování sodíku a přebytečné vody z organismu a zabraňují tak plynatosti.
Jak uvedl Deník v článku Deset potravin, které vám pomohou od nafouklého břicha, draslík obsažený v banánech reguluje hydrataci těla a hladinu elektrolytů.
Například studie z roku 2011 sledovala 34 zdravých žen. Jedna skupina jedla dvakrát denně před jídlem banán, druhá skupina pila nápoj s banánovou příchutí a poslední skupina pila obyčejnou vodu.
Skupina, která jedla banány, zaznamenala padesátiprocentní snížení nadýmání. Toto snížení bylo výrazně vyšší než u zbylých dvou skupin.
Ovoce, které navíc většině lidí chutná, je bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a snadno se tráví. Sportovci oceňují, že přírodní cukry obsažené v banánech (jako je sacharóza, fruktóza a glukóza; pozn. red.), jim rychle dodají potřebnou energii. V banánech je také velké množství nerozpustné vlákniny, která je velmi prospěšná pro střeva.
„Draslík obsažený v banánech pomáhá při regulaci srdečního tepu, krevního tlaku a udržuje mozek v pohotovosti. Banán navíc obsahuje pouze 90 kalorií na 100 gramů, což z něj dělá dietní a zdravou svačinu,“ doporučuje konzumaci žlutého ovoce kulinářský web Food NDTV.
Nahrává se anketa ...
Food NDTV přidává také nutriční hodnoty banánů. Na 100 gramů své hmotnosti banán obsahuje:
- 0,3 g celkového tuku
- nula cholesterolu
- 1 mg soli
- asi 360 mg draslíku
- 2,6 g vlákniny
- 12 g cukru
- 1,1 g bílkovin
Pozor na nezralé banány
Banány, jejichž zdravotní přínosy jsou známy již více než století, mají původ v jihovýchodní Asii. V České republice je lze v dnešní době zakoupit v průběhu celého roku. Je však nutné dávat si velký pozor na to, aby byly zralé.
Zelené nedozrálé banány při obtížích s trávením nejen nepomohou, ale naopak mohou plynatost nebo zácpu způsobit. K okamžité konzumaci jsou nejvhodnější žluté banány, které mají maximálně malé tmavé tečky. Přezrálé banány je pak lepší využít na pečení - třeba oblíbeného banánového chleba.
Pokud nejsou banány zralé, nechte je dozrát při pokojové teplotě. Do ledničky toto ovoce rozhodně nepatří.
Recepty z banánů
Banány jsou všestranné a chutné ovoce. „Můžete je jíst syrové, rozmixovat do vašeho oblíbeného smoothie nebo je nakrájet do ranních cereálií. Můžete si také upéct k snídani chutné ořechovo-banánové muffiny nebo banánový chleba jako svačinu na výlet,“ doporučuje webový magazín zaměřený na zdraví WebMD.
Recept na krémové smoothie s banánem a avokádem doporučil kulinářský web Food Matters.
Smoothie s banánem a avokádem
Ingredience:
- 2 banány
- ½ avokáda (odstraňte pecku a slupky)
- 1 a půl šálku mléka
- ½ až 1 lžička mleté skořice
- ½ lžičky vanilkové pasty
- 1 lžíce medu
- 1 lžíce chia semínek
- hrst ledu
Postup:
- Vložte všechny přísady do mixéru.
- Mixujte při vysoké rychlosti půl minuty, dokud nedosáhnete hladké konzistence.
- Nalijte do sklenice a nechte si chutnat.
Banana bread podle kuchaře Ladislava Pertla
Ingredience:
- 3 banány (nejlépe hnědé či flekaté)
- 1/3 kostky másla
- ½ hrnku cukru ksystal
- 1 vejce
- 1 lžička vanilkové aroma nebo 1 celý vanilkový cukr
- 1 lžička prášku do pečiva
- špetka soli
- 1 a půl hrnku hladké mouky
Postup:
- Jako první vymažte plech sádlem a vysypte polohrubou moukou.
- Rozmačkejte banány a smíchejte je s máslem.
- Následně přidejte cukr, vajíčko a vanilkové aroma.
- Po promíchání surovin přidejte i kypřící prášek a nakonec mouku.
- Pečte 40 – 45 minut v troubě předehřáté na 180 stupňů
Podívejte se na další tipy na chutné a přitom zdravé jídlo: